Δεν τα κατάφερε ο Αρκαδικός – Ήττα από την Καβάλα με 70-60 (vid)

Παρέμεινε στη δεύτερη θέση, λόγω ήττας του Λαυρίου στη Λευκάδα

Δεν κατάφερε να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα ο Αρκαδικός, ο οποίος το Σάββατο το απόγευμα, σ’ ένα κατάμεστο κλειστό στο ΔΑΚ Τρίπολης, γνώρισε την ήττα από την πρωτοπόρο Καβάλα, με σκορ 70-60, η οποία παράλληλα εξασφάλισε την άνοδό της στην Α1 κατηγορία.

Πάντως, η ομάδα της Τρίπολης στάθηκε τυχερή μέσα στην ατυχία της, καθώς ο έτερος συνδιεκδικητής της ανόδου στην Α1, Λαύριο, ηττήθηκε στην έδρα της Λευκάδας από την τοπική Δόξα και έτσι ο Αρκαδικός, εξακολουθεί να βρίσκεται μέσα στο «παιχνίδι» της ανόδου στη μεγάλη κατηγορία, καθώς παρέμεινε μόνος στη δεύτερη θέση με 34 βαθμούς.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη χαρακτηρίστηκαν από μεγάλο άγχος στις προσπάθειές τους, ενώ τα πολύ άσχημα ποσοστά τους στα περιφερειακά σουτ (1/19 τρ.), σε συνδυασμό με την ευστοχία των ανιπάλων, δεν τους έδωσαν το δικαίωμα να ελπίζουν για κάτι καλύτερο.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων (και του αγώνα) ο Τζόρτζεβιτς με 19 πόντους, με τους Καλλινικίδη και Καρύδα να ακολουθούν, με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους νικητές ξεχώρισαν οι Τότσιος, Καραποστόλου και Καλαϊτζίδης, με 14, 13 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 18-23, 32-39 (Ημχρ.), 47-49, 60-70.

Για την επόμενη, 21η, αγωνιστική, το Σάββατο 28 Μαρτίου το απόγευμα, ο Αρκαδικός αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον 7ο στη βαθμολογία Εθνικό.

Το πλήρες ρεπορτάζ του αγώνα

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος

Για πολλούς, εν μέρει όχι άδικα, το ματς με την Καβάλα χαρακτηρίστηκε αναμέτρηση της χρονιάς για τον Αρκαδικό. Μία νίκη θα μπορούσε να δώσει ουσιαστικό πλεονέκτημα στον Αρκαδικό στο δρόμο για την κατάκτηση της δεύτερης προνομιούχου θέσης, σε αντίθεση με μία ήττα που θα περιέπλεκε την κατάσταση στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Ο Αρκαδικός λοιπόν σ’ ένα κατάμεστο από περισσότερους από 2500 φίλους τους μπάσκετ που γέμισε κάθε γωνιά του κλειστού, αν και προσπάθησε και πάλεψε το ματς στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης τελικά ηττήθηκε από την ανώτερη ομάδα της Καβάλας με σκορ 60-70 (ακριβώς το ίδιο σκορ με τον αγώνα του πρώτου γύρου).
Ο Αρκαδικός αν και είχε μεγάλο πάθος και θέληση για το θετικό αποτέλεσμα, κέρδισε αρκετές «μονομαχίες» στο παρκέ και διατηρήθηκε σε τροχιά διεκδίκησης της νίκης μέχρι τα μισά της τέταρτης περιόδου, τελικά λύγισε στο φινάλε από τα μεγάλα σουτ των πρωτοπόρων στο βαθμολογικό πίνακα και ηττήθηκε. Βάσει της συνολικής εικόνα της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι αλλά η διαφορά στα ποσοστά ευστοχίας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν εμφανής και κατ’ επέκταση καθοριστική για την τελική έκβαση του παιχνιδιού. Η ομάδα της Τρίπολης περιορίστηκε μόλις στο 33,9% στα σουτ εντός πεδιάς έναντι 46,9% του αντιπάλου και πλήρωσε την αστοχία της σε πολύ κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού, σε σχέση με τους παίκτες της Καβάλας που πέτυχαν μερικά πολύ μεγάλα σουτ σε αντίστοιχα κρίσιμα διαστήματα.
Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Καβάλας έχει αγγίξει ουσιαστικά την άνοδο της στην Α1 Εθνική κατηγορία έξι αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος, σε αντίθεση με τον Αρκαδικό που μπορεί να έμεινε στη δεύτερη θέση μετά την ήττα του Λαυρίου στην Λευκάδα, αλλά δεν έχει άλλα περιθώρια βαθμολογικών απωλειών στη συνέχεια!
Αγωνιστικά ο Αρκαδικός μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκε στο σκορ, ωστόσο οι ανεβασμένες στροφές της Καβάλας στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου της έδωσαν προβάδισμα. Κακό το δεύτερο δεκάλεπτο με μεγάλη αστοχία από τον Αρκαδικό και την Καβάλα να διατηρεί ένα σημαντικό προβάδισμα. Οι «γηπεδούχοι» αντέδρασαν στη συνέχεια μείωσαν στο καλάθι για να κλείσει το ημίχρονο με 32-39.
Στην επανάληψη ο Αρκαδικός μπήκε πιο δυνατά και με καλή άμυνα δημιούργησε προβλήματα στην Καβάλα, κατάφερε να μειώσει το σκορ και να μπει μέσα στο ματς για τα καλά, αλλά από εκεί κατάφερε να προηγηθεί μία φορά (47-46) για να κλείσει η τρίτη περίοδο με 47-49. Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν ήταν καλό επιθετικά για τον Αρκαδικό, χωρίς να λείπουν και κάποια προβλήματα στην άμυνα. Το προβάδισμα της Καβάλας της έδωσε και αυτοπεποίθηση με τους παίκτες της στο φινάλε να βάζουν μεγάλα σουτ και να κάνουν «σαφές» στο παρκέ στα τελευταία λεπτά ότι το ροζ φύλλο αγώνος τους ανήκει.
ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό ΔΑΚ Τρίπολης.
ΘΕΑΤΕΣ: 2000-2500.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαγκλόγιαννης Στ. – Βαρδάλος Ανδρ. – Σκούτας Λεων.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23 (Α’), 32-39 (Β’), 47-49 (Γ’), 60-70 (Δ’).
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 3, Νοέας, Κωνσταντίνου, Καρύδας 14(1), Κοψαύτης 4, Χατζής 2, Θανόπουλος 3, Τζόρτζεβιτς 19, Καλλινικίδης 15, Εζόμο.
ΕΚ ΚΑΒΑΛΑΣ (Τζήμας): Κρστέβσκι 9, Καράμπουλας 9(1), Τότσιος 14(2), Καλαμπάκας, Κατσαρές 7(1), Καραποστόλου 13(2), Αγγελακόπουλος 3(1), Παπαρέγκας, Γκέλιος, Χαρισμίδης 2, Βελισσαρίου, Καλαϊτζίδης 13(1).