Δόξα Δράμας – Αστέρας Τρίπολης 1-0…

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 1-0. ΜΕΓΑΛΟ ΔΡΑΜΑ!

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η Δόξα Δράμας (1-0) απέναντι σε έναν Αστέρα που προσπάθησε μόνο στο δεύτερο μέρος, όπου στάθηκε και άτυχος σε πολλές περιπτώσεις.

Ο Αστέρας έχασε με 1-0 από τη Δόξα Δράμας και έγινε το πρώτο θύμα της στον εξ’ αναβολής αγώνα, για την 5η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα από τη Δράμα νίκησε για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα μετά από 14 αγώνες. Σκόρερ ο Ουέλινγκτον στο 7ο λεπτό.

Τα πρώτα 45 λεπτά ανήκαν ολοκληρωτικά στη Δόξα Δράμας η οποία σκόραρε ένα γκολ και δημιούργησε ευκαιρίες για να πάρει και μεγαλύτερο προβάδισμα. Αγνώριστος ο Αστέρας, με αναρχία στο παιχνίδι του και πολλά ατομικά λάθη.

Στα 18” οι Αρκάδες έκαναν το πρώτο σουτ στον αγώνα με τον Έγκον. Αυτό έμελλε να ήταν και το τελευταίο τους για ένα ολόκληρο ημίχρονο. Στο 7ο λεπτό η Δόξα άνοιξε το σκορ με σουτ του Ουέλινγκτον, αφού νωρίτερα έγιναν αλλεπάλληλα λάθη στο κέντρο άμυνας του Αστέρα.

Μετά το 1-0 η Δόξα έδωσε γήπεδο στον Αστέρα και έγινε πολύ επικίνδυνη στην κόντρα επίθεση. Από την άλλη πλευρά, οι γραμμές των Αρκάδων είχαν μεγάλες αποστάσεις και αρκέστηκαν σε γεμίσματα από τα πλάγια τα οποία όμως ήταν ο πλέον ανορθόδοξος τρόπος ανάπτυξης.

Στο 26′ ο Παπαδόπουλος από το ύψος του πέναλτι έπιασε ένα σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Πουλίδο και το έργο του Χακόμπο έγινε ευκολότερο. Μετά από επτά λεπτά οι ”Μαυραετοί” συνδυάστηκαν υποδειγματικά στην αντεπίθεση, με τον Αμπουμπακάρι να πλασάρει δίπλα από το δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος η είσοδος του Σολάκη έδωσε επιθετική πνοή στον Αστέρα. Ο Ελληνας επιθετικός, μέσα σε διάστημα λίγων λεπτών άγγιξε δύο φορές την ισοφάριση. Στην πρώτη με σουτ από διαγώνια θέση είδε τον Σέρεμετ να απομακρύνει την μπάλα, ενώ στη δεύτερη με προβολή από το μισό μέτρο σε κενή εστία, έβαλε λάθος πόδι και αστόχησε.

Ο Αστέρας πίεσε αρκετά τη Δόξα, βοηθούμενος και από τον αέρα, αλλά γκολ δεν μπόρεσε να βάλει. Αντίθετα, μετά τις χαμένες ευκαιρίες κινδύνευσε να βρεθεί πίσω στο σκορ με 2-0 όταν ο Ουέλινγκτον σούταρε στην κλειστή γωνία του Χακόμπο με τον Ισπανό να αποκρούει με δυσκολία.

Στο 86ο λεπτό ο Ουσέρο βρέθηκε σε θέση φορ, ο Σολάκης με ωραίο τακουνάκι του έδωσε την μπάλα και ο Σέρεμετ πραγματοποίησε την επέμβαση του αγώνα.

To live του αγώνα

Α’ ημίχρονο

1′ Ο Περόνε έστρωσε με κεφαλιά στον Έγκον, αλλά το σουτ του Βραζιλιάνου μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ.

7′ ΓΚΟΛ!!!! Ο Ουέλιγκτον με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Χακόμπο! 1-0 η Δόξα Δράμας.

10′ Σουτ του Αμπουμπακάρι έξω από την περιοχή, άουτ.

26′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα να κάνει το 2-0. Μετά από λάθος του Πιπίνη ο Σοϊλέδης έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Πουλίδο έκανε κακή απομάκρυνση και ο Παπαδόπουλος με σουτ έφτασε κοντά στο γκολ. Η μπάλα κόντραρε και ο Χακόμπο μπλόκαρε.

33′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα που έχει μέχρι στιγμής υπερέχει σε όλους τους τομείς του Αστέρα! Μετά από εκπληκτική αντεπίθεση ο Αμπουμπακάρι βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Χακόμπο αλλά το πλασέ του πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Αστέρα!

37′ Κίτρινη στον Λίμα που έκοψε αντικανονικά τον Έγκον.

41′ Έχει ζητήσει αλλαγή ο Χουανίτο που τραυματίστηκε. Ένας εκ των Αλβάρεζ, Σολάκη θα περάσει στη θέση του Ισπανού.

Λήξη ημιχρόνου

Β’ ημίχρονο

Τελικά μπαίνει και ο Σολάκης και ο Αλβάρεζ στη θέση των Έγκον και Χουανίτο αντίστοιχα.

Ο Αστέρας έχει υπέρ του τον αέρα τώρα.

48′ δυνατό σουτ Ράγιος, μπλοκάρει ο Σέρεμετ

56′ μεγάλη ευκαιρία Αστέρας – γύρισμα Ουσέρο από δεξιά, πλασέ με το δεξί του Φορμίκα, ο Βέρτζος σώζει πάνω στη γραμμή

57′ νέα καλή στιγμή Αστέρας, σουτ Σολάκη αποκρούει ο Σέρεμετ στη δεξιά γωνία του

61′ τεράστια ευκαιρία Αστέρα – κόρνερ, πρώτη κεφαλιά Περόνε, ο Σολάκης αστοχεί από πλεονεκτικότατη θέση

63′ κίτρινη Βέρτζος

66′ κίτρινη Αραβίδης

68′ 3η αλλαγή Αστέρας. Φρανκού αντί Φορμίκα. Σε 4-3-3 τώρα ο Αστέρας

68′ σουτ Σολάκη άουτ

71′ κόρνερ, κεφαλιά Φρανκού στο πρώτο δοκάρι, δε βρίσκεται κάποιος του Αστέρα μετά να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα

72′ σουτ Ουέλινγκτον, ο Χακόμπο σε κόρνερ

76′ κίτρινη Πουλίδο

78′ κίτρινη Τσαμπούρης

79′ κίτρινη Φρανκού

85′ μακρινό φάουλ Ράγιος απευθείας άουτ

86′ Μεγάλη ευκαιρία Αστέρας – μαγική ασίστ Σολάκη με το τακουνάκι, ο Ουσέρο τετ-α-τετ με τον Σερεμέτ πλασάρει, ο γκολκίπερ της Δόξας σώζει

86′ 1η αλλαγή Δόξας. Ο Κυβελίδης στη θέση του Ουέλιγνκτον.

93′ 2η αλλαγή Δόξας. Ρούτσης αντί Σοϊλέδη

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Δόξα Δράμας (Μάκης Κατσαβάκης): Σέρεμετ, Γελαδάρης, Βέρτζος, Λεάντρο, Αραβίδης, Λίμα, Παπαδόπουλος, Ψυχογιός, Αμπουμπακάρι, Ουέλιγκτον, Σοϊλέδης.

Στον πάγκο: Ρόκα, Ρούτσης, Μπριλάκης, Κατσικογιάννης, Στεργιανός, Κούμπρογλου, Κυβελίδης.

Αστέρας Τρίπολης (Σάκης Τσιώλης): Χακόμπο, Τσαμπούρης, Μπαρτλόνι, Πουλίδο, Πιπίνης, Χουανίτο, Ουσέρο, Ράγιος, Φορμίκα, Έγκον, Περόνε.

Στον πάγκο: Μπαντής, Σολάκης, Αλβάρες, Λαδάκης, Κουρμπέλης, Ναβάρο, Φρανκού.