«Δραματικό» φινάλε…με ήττα και παράπονα για τον Αρκαδικό!

Συνέχεια στο πρωτάθλημα της Basket League το απόγευμα της Τετάρτης με τον Αρκαδικό να υποδέχεται τον ιδιαίτερα ανταγωνιστικό Κόροιβο Αμαλιάδας. Ένα ματς το οποίο η ομάδα της Τρίπολης καλούνταν ύστερα από το αρνητικό αποτέλεσμα στα Τρίκαλα να διεκδικήσει με κάθε τρόπο τη νίκη σ’ ένα σημαντικό όσο και δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μια ιδιαίτερα ποιοτική και λίγο πιο έμπειρη ομάδα στην κατηγορία. Στο πιο συναρπαστικό για την ακρίβεια παιχνίδι χωρίς υπερβολή της του έως τώρα φετινού πρωταθλήματος της Basket League ο Αρκαδικός αν και πάλεψε μέχρι το τέλος και θα μπορούσε να είχε κερδίσει την αναμέτρηση, ηττήθηκε κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες με 88-89 από δύο εύστοχες βολές του Τρότερ στα 00’06” πριν το φινάλε, ύστερα από ανύπαρκτο φάουλ του Νουούτινεν.

Χρειάστηκε πάντως να γίνουν πάρα πολλά στο ματς μέχρι να φτάσουμε στην προτελευταία και αμφισβητούμενη φάση του αγώνα. Ο Αρκαδικός ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί σε όλη τη διάρκεια του πρώτου 20λέπτου ακόμη και με 12 πόντους διαφορά (36-24). Σταδιακά ωστόσο από την δεύτερη περίοδο η ομάδα της Ηλείας ανέβασε ρυθμούς και «επέστρεψε» στο ματς διεκδικώντας να αλλάξει τη ροή του ματς και να προηγηθεί στο ματς χωρίς αποτέλεσμα για να φτάσουμε στο 47-44 του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη η ομάδα της Τρίπολης αντιμετώπισε αρκετά σοβαρά προβλήματα στον επιθετικό τομέα. Δεν μπορούσε να βρει με την ίδια ευκολία του πρώτου μέρους λύσεις, ενώ την ίδια ώρα οι «φιλοξενούμενοι» που είχαν βρει πολύ καλό ρυθμό πέτυχαν μια σειρά από μεγάλα περιφερειακά σουτ που τους επέφερε προβάδισμα ακόμη και εννέα πόντων! Στο τελευταίο εξάλεπτο της αναμέτρησης ο Αρκαδικός έκανε «κατάθεση ψυχής» στο παρκέ στην άμυνα και πάλεψε μέχρις εσχάτων για τη νίκη! Κατάφερε να γυρίσει μια διαφορά δέκα πόντων (74-84) και μάλιστα να προηγηθεί με φόλοου καλάθι του Καββαδά με 88-87 στα 00’05”. Στη συνέχεια και σε μια φάση μετά από χαμένο αμυντικό ριμπάουντ ήρθαν οι νικητήριες βολές του Κόροιβου για το 88-89.
ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό ΔΑΚ Τρίπολης.

ΘΕΑΤΕΣ: 800-900.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκόντας, Καρακατσούνης, Πουρσανίδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-20 (Α’), 47-44 (Β’), 60-70 (Γ’), 88-89 (Δ’).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γιάννης Καστρίτης): Άιρλαντ 8, Καραμαλέγκος, Λαμπρόπουλος 4, Καββαδάς 17, Βάν Όοστρουμ 21(4), Στεφανίδης 17(1), Μπράουν 6(1), Νουούτινεν 7(1), Καλλινικίδης 8(2), Τζουγκαράκης.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Χάρης Μαρκόπουλος): Ντέιβις 16(1), Πουλιανίτης, Χριστοδούλου 9(1), Χάρντινγκ, Χαριτόπουλος 11, Τρότερ 10(1), Γεωργάκης 4, Σλαφσάκης 2, Βασιλόπουλος 2, Κάουνσιλ 15(3), Χάρις 20(2).

Προηγούμενο άρθροΚάλαντα στον Μητροπολίτη, στον Τατούλη, στον Γιαννακούρα και στον Παυλή (vids, ph)