«Δύο στα δύο» για τον Παναρκαδικό και πρωτιά στον 3ο όμιλο! (ph)

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος

Παναρκαδικός – ΑΟ Λεβάντε 2-0

Πρώτο φετινό επίσημο ματς πρωταθλήματος για την ομάδα του Παναρκαδικού στη Γ’ Εθνική στην Τρίπολη, απέναντι στην ομάδα του ΑΟ Λεβάντε και το ποδοσφαιρικό ενδιαφέρον ήταν αναμφίβολα πολύ μεγάλο. Η ομάδα της Αρκαδίας σε κάθε περίπτωση ήθελε να δώσει ακόμη μεγαλύτερη αξία στο «διπλό» της πρεμιέρας στο Ψαχνά, με την κατάκτηση της νίκης και στο εντός έδρας ματς στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής. Για ακόμη ένα παιχνίδι ο Παναρκαδικός αποδείχθηκε αρκετά σοβαρός στον αγωνιστικό χώρο, μπήκε από το ξεκίνημα δυνατά με στόχο κάποιο γκολ και από τη στιγμή που προηγήθηκε στο ματς, έκανε πολύ καλή διαχείριση διατηρώντας το υπέρ του προβάδισμα με το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Ο Παναρκαδικός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την υπεροχή στο ματς σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Πιο επικίνδυνος, πιο δυνατός στις φάσεις, με μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα στην κυκλοφορίας της μπάλας. Είχε με λίγα λόγια τον έλεγχο του ματς σε όλη τη διάρκεια του 90λεπτου. Οι «γηπεδούχοι» είχαν την ευκαιρία να «ξεκλειδώσουν» την αντίπαλη άμυνα με ένα εκπληκτικό γκολ του Καδά με απευθείας εκτέλεση φάουλ και από εκεί και πέρα με το προβάδισμα υπέρ τους δεν αντιμετώπισαν ουσιαστικά προβλήματα στην άμυνά, για να κλείσει το ημίχρονο με 1-0.
Στην επανάληψη ο Παναρκαδικός συνέχισε να απειλεί και να έχει την κατοχή της μπάλας και με τη βοήθεια του κατάλληλου πρέσινγκ στον αγωνιστικό χώρο να αποτρέπει στην ομάδα της Ζακύνθου να γίνει απειλητική στον αγωνιστικό χώρο. Στο 46’ ο Καστριτσέας με κεφαλιά έκανε το 2-0 και κάπως έτσι η συνέχεια ήταν αρκετά πιο εύκολη για τους «πράσινους», που διατηρήθηκαν σοβαροί και συγκεντρωμένοι στην άμυνα και δεν επέτρεψαν στον ΑΟ Λεβάντε που προσπαθούσε να αντιδράσει στο φινάλε, κάτι ουσιαστικό. Το 2-0 έμεινε ως το τέλος και η ομάδα της Τρίπολης συνδύασε τη νίκη με μία ακόμη καλή παρουσία σε επίσημο ματς μετά την πρεμιέρα της περασμένης εβδομάδας.
ΓΗΠΕΔΟ: Παναρκαδικού.
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.
ΘΕΑΤΕΣ: 250-300.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μιχάλης Αντιπαριώτης (Ανατολικής Αττικής).
ΒΟΗΘΟΙ: Αλέξανδρος Καραθανάσης (Ανατολικής Αττικής), Σπυρίδων Χοϊκάς (Ανατολικής Αττικής).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Γεώργιος Μπαλωμένος (Αργολίδας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 9’ Καδάς, 46’ Καστριτσέας.
ΔΟΚΑΡΙΑ: –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 15’ Γογωνάς, 77’ Μέλλος | 8’ Δημητρακόπουλος, 12’ Κοντούλης, 53’ Οικονομόπουλος.
ΑΠΟΒΟΛΕΣ: –
ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ Α.Ο. (Γιώργος Αντωνόπουλος): Ψυχογιός, Γογωνάς (57’ Μέλλος), Μπούτας, Καστριτσέας, Κυριακόπουλος, Βελισσάρης, Μηλιώτης (73’ Σταθουλόπουλος), Δήμος, Γαρυφαλλόπουλος, Καδάς (67’ Χρήστου), Κώτσιρας.
Α.Ο. ΛΕΒΑΝΤΕ (Θανάσης Σταματόπουλος): Κοντοπίδης, Κοντούλης, Γεωργούσης, Θανάσης Τζιαφέρης, Οικονομόπουλος, Λαλάης, Κουστακιώτης, Εμιλιάνο Μπουτσάϊ (68’ Μαρούδας Π.), Ηλιόπουλος (Μαρούδας Κ.), Δημητρακόπουλος (57’ Τζιαφέρης), Πλατέλλας.

Προηγούμενο άρθροΕκδήλωση από το Σύλλογο Γυναικών Νομού Αρκαδίας “Η Αρτέμιδα”
Επόμενο άρθροΔιαμαρτυρία αγροτών-κτηνοτρόφων την Τετάρτη στην εφορία της Τρίπολης