Έκανε τα εύκολα δύσκολα ο Παναρκαδικός…1-1 με τα Σαγέϊκα

Μέσα από τα χέρια του έχασε τους τρεις βαθμούς της νίκης ο Παναρκαδικός, στον αγώνα της Κυριακής με τον Εθνικό Σαγέϊκων για το περιφερειακό πρωτάθλημα, μια νίκη η οποία θα του εξασφάλιζε και μαθηματικά την άνοδο στην Γ’ εθνική.

Η πρώτη υποψία φάσης έγινε στο 13′ όταν, την πολύ ωραία μπαλιά του Μέλλου προς τον Κολιόπουλο, πρόλαβε και έκοψε ο Καλλιακμάνης. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με στημένη φάση στο 22′. Ο Νικολόπουλος εκτέλεσε το φάουλ και ο Ψυχογιός που βρισκόταν σε σωστή θέση, μπλόκαρε τη μπάλα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Πουρουτίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο βοηθός πολύ σωστά υπέδειξε το οφ-σάιντ. Στο 32′ Ο Παναρκαδίκος βρέθηκε κοντά στο γκολ, αλλά η κεφαλιά του Κωστάκη πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Καλλιακμάνη. Η πίεση του Παναρκαδικού συνεχίστηκε και στο 41′ ο Μπούτας έκανε την σέντρα απο αριστερά,ο Μέλλος κατέβασε πολύ ωραία την μπάλα, αλλά το σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ήταν και πάλι για τους γηπεδούχους .Ο Μπούτας έκανε υπέροχο σουτ και ανάγκασε τον Καλλιακμάνη να διώξει πολύ δύσκολα σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο αγωνιστικός χώρος βάρυνε και δυσκόλεψε αρκετά τις προσπάθειες των παιχτών και των δύο ομάδων. Στην πρώτη ευκαιρία της επανάληψης, ήρθε και το γκολ του Παναρκαδικού. Ο Καδάς στο 56′ με υπέροχη εκτέλεση φάουλ-πέρασε την μπάλα πάνω απο το τείχος-έγραψε το 1-0. Στο 66′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν δυο καλές ευκαιρίες με τον Μπούρδο και το Σπανό, αλλά και στις δυο ο Ψυχογιός έκοψε σωτήρια με τα πόδια. Τα Σαγέικα βρέθηκαν κοντά στην ισοφάριση στο 76′. Ο Μπινιέρης  έκανε το σουτ απο το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Μπούτας έκανε σωτήριο τάκλιν και έδιωξε την μπάλα. Η πίεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και ο Μπούρδος, εκμεταλλευόμενος την κακή έξοδο του Ψυχογιού, με προβολή έφερε το ματς στα ίσια. Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος, χωρίς να γίνει κάτι αξιόλογο.
Παναρκαδικός: Ψυχογιός, Παρασκευόπουλος, Μπούτας, Κωστάκης, Μπεντεβής, Βλάχος, Μέλλος (64’ Τζιανής), Καδάς (87’ Κοσκολός), Κολιόπουλος, Δήμος (73’ Δ. Κυριακόπουλος), Γ. Κυριακόπουλος

Εθνικός: Καλιακμάνης, Νικολόπουλος, Φωτόπουλος, Ιωάννου, Νικολακόπουλος, Αυγερινός, Ανδριέλος (60’ Τόγιας), Τζίφας (73’ Νικολόπουλος), Κουρουτίδης (54’ Σπανός), Μπινιέρης, Μπούρδος