Εντός έδρας ήττα στις λεπτομέρειες για τον ΣΕΦΑ Αρκαδικό από τον Σπαρτιατικό

ΦΩΤΟ: ΦΩΤΗΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ.

Την ήττα γνώρισε στις λεπτομέρειες με 48-55 ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός το βράδυ του περασμένου Σαββάτου (04/03) στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης, από τον ανταγωνιστικό και τρίτο στη βαθμολογία Σπαρτιατικό, για την 15η αγωνιστική της Α1 κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.

Αγωνιστικά η ομάδα της Τρίπολης δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση με αποτέλεσμα να βρεθεί από νωρίς πίσω στο σκορ με διψήφιες διαφορές, κλείνοντας το α’ ημίχρονο πίσω στο σκορ με 19-36. Στην επανάληψη όμως με επίθεση διαρκείας οι «κυανόλευκοι» ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή τους κυρίως στην άμυνα και με επί μέρους σκορ 25-6, κατάφερε στο δ’ δεκάλεπτο να προηγηθεί με σκορ 44-42. Το φινάλε ήταν συναρπαστικό, αλλά πιο ουσιαστικοί οι «φιλοξενούμενοι» επικράτησαν με σκορ 48-55.

Ο Αρκαδικός αξίζει να σημειωθεί ότι κατέθεσε ένσταση για την υπόδειξη φάουλ ως αντιαθλητικό στα 01’16’’ πριν το φινάλε με το σκορ στο 48-50, κι ενώ αρχικά είχε σφυριχθεί φάουλ υπέρ του παίκτη των «γηπεδούχων».

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ξηρόκωστας, Ταβουλαρέας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-17 (Α’), 19-36 (Β’), 37-42 (Γ’), 48-55 (Δ’).
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος, Νίκος Πολυζωγόπουλος): Σφαλιάνης, Λύρας, Σωτηρόπουλος 16(4), Χωματάς 5(1), Καραγιάννης 8(2), Ναστόπουλος 2, Τσαμακλής 11(2), Κουτσουμπός 6(2), Παπαδημητρίου, Παναγόπουλος.
ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ ΓΣ (Αθανάσιος Σκιαδάς, Μ. Φουντουλάκης): Φιλιππόπουλος, Μπάχα 13(2), Μεντής 3, Γκαναβίας, Οικονόμου 11, Μπόγρης 6, Κοκκίνης 4, Γκιόκας 3, Κοντογιώργης, Σταθάκος 15(1), Καλλιάνης.

Προηγούμενο άρθροΤζένη Σουκαρά στη ΔΡΤ 91,5: “Αν κουκουλώσουν τις ευθύνες αυτού του τραγικού δυστυχήματος με επικοινωνιακά τρικ, αλλοίμονο μας”(vid)
Επόμενο άρθροΠΟΜΑμεΑ| Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για το Πρόγραμμα Κατάρτισης ΕΣΑμεΑ “Αγησίλαος”