«Επαγγελματική» νίκη ο Παναρκαδικός επί της Ερμιονίδας

Φωτο: alex*f sport images

FotisAlex

Το απόγευμα της Κυριακής συνεχίστηκε η αγωνιστική δράση στη Γ’ Εθνική κατηγορία με την διεξαγωγή της 2ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Παναρκαδικού φιλοξένησε στην Τρίπολη την αντίστοιχη ομάδα της ΑΕ Ερμιονίδας η οποία είχε πραγματοποιήσει στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ιδανικό ξεκίνημα με νίκη στο Λουτράκι. Από την άλλη η ομάδα της Τρίπολης ήθελε να φτάσει στην πρώτη φετινή νίκη ύστερα από το εκτός έδρας ισόπαλο αποτέλεσμα στη Χαλκίδα, έτσι ώστε να κρατηθεί στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα από τις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Αγωνιστικά ο Παναρκαδικός μετά από μια μέτρια εμφάνιση κατάφερε να κατακτήσει τη νίκη με σκορ 1-0 και έτσι να προσθέσει τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στο ενεργητικό του. Ακόμη και έτσι όμως οι «Αρκάδες» πήραν ένα νικηφόρο αποτέλεσμα απέναντι σε μια ομάδα που ήρθε στην Τρίπολη, έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο και διεκδίκησε τη βαθμό ή βαθμούς σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναρκαδικός μετά τα πρώτα λεπτά ήταν αυτός που έψαξε το γκολ απέναντι στην Ερμιονίδα και στο 16′ με ωραία ενέργεια του Ραχίμ άνοιξε το σκορ για το 1-0. Η συνέχεια βρήκε την ομάδα της Αργολίδας να προσπαθεί να αντιδράσει και να ισοφαρίσει στο σκορ, έχοντας κάποιες επικίνδυνες φάσεις. Στην επανάληψη η ομάδα της Τρίπολης ξεκίνησε καλά και προσπάθησε να σκοράρει δίχως αποτέλεσμα σε κάποιες καλές στιγμές στο ξεκίνημα. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και ο Παναρκαδικός έδωσε μεγαλύτερη βαρύτητα στον αμυντικό τομέα, σε μια προσπάθεια να αποτρέψει τον αντίπαλο στο να σκοράρει. Η Ερμιονίδα πάλεψε στο τέλος χωρίς να φτάσει σε κάποιο γκολ και ο Παναρκαδικός ήταν αυτός που πανηγύρισε τρεις σημαντικούς βαθμούς για τη συνέχεια.

ΓΗΠΕΔΟ: Παναρκαδικού.

ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.

ΘΕΑΤΕΣ: 200-250.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φώτης Νταουλάς (Αθηνών).

ΒΟΗΘΟΙ: Σπύρος Μπαζιωτόπουλος (Αθηνών), Ευτ. Τσαλίκης (Αθηνών).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Νίκος Χρονόπουλος (Μεσσηνίας).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 16′ Ραχίμ.