Επιστροφή στις νίκες: Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΣ Γιάννινα 2-1

Στον τελευταίο του φετινό αγώνα στην Τρίπολη ο Αστέρας έκλεισε τις υποχρεώσεις του με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, αφού κέρδισε τον ΠΑΣ Γιάννινα 2-1 και πλέον την Κυριακή στο Περιστέρι θα κριθεί η τελική του κατάταξη στα πλέυ-οφ έχοντας ελπίδες ακόμα και για την πρωτιά. Ο Αστέρας έχει 8 βαθμούς, υστερώντας των Ατρόμητου, ΠΑΟΚ που έχουν 10 βαθμούς, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα έμεινε στους 7 βαθμούς.

Παράλληλα, ο Αστέρας συνέχισε την ευνοική παράδοση που έχει δημιουργήσει στα εντός έδρας παιχνίδια του με τον ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς σε πέντε αγώνες έχει κερδίσει ισάριθμες φορές!

Ο Αστέρας ξεκίνησε εντυπωσιακά στο παιχνίδι και προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό του ΠΑΣ, με σουτ-βολίδα του Κάφα έξω από την μεγάλη περιοχή (1-0). Ο Αργεντινός ποδοσφαιριστής έστειλε την μπάλα να χτυπήσει στο δοκάρι πρώτα και να καταλήξει στο βάθος της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει Φεγκρούς.

Ο Αστέρας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και αφού στο 12’ ο Φεγκρούς απέκρουσε –πέφτοντας στην αριστερή του γωνία- το δυνατό σουτ του Μπακασέτα, στο 17ο λεπτό ο Τσαμπούρης με νέο σουτ-βολίδα έξω από την μεγάλη περιοχή, έστειλε και αυτός με τη σειρά του στα δίχτυα του ΠΑΣ Γιάννινα, με την μπάλα να χτυπάει πρώτα στο δοκάρι και να στη συνέχεια να καταλήγει στο βάθος της εστίας (2-0).

Πέντε λεπτά αργότερα, ο ΠΑΣ Γιάννινα στην πρώτη του αξιόλογη επιθετική προσπάθεια, κέρδισε πέναλτι και με εύστοχο χτύπημα ο Κοροβέσης μείωσε το σκορ (2-1) ξεγελώντας τον Γεωργακόπουλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΣ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προσπάθησε να φέρει στα ίσια τον αγώνα, με δύο καλά σουτ του Γεωργίου στο 47’ (άουτ) και του Ρουμπουλάκου στο 52’ (απέκρουσε ο Γεωργακόπουλος), αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Η συνέχεια του αγώνα ανήκει ολοκληρωτικά στον Αστέρα, που είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, δημιούργησε καλές ευκαιρίες με το απευθείας χτύπημα φάουλ του Γιαλούση στο 67’ (απέκρουσε πολύ δύσκολα ο Φεγκρούς), το σουτ του Μπακασέτα μέσα από την μεγάλη περιοχή του ΠΑΣ ένα λεπτό αργότερα (απέκρουσε ο Φεγκρούς) και δεν σταμάτησε εκεί.

Στο 70ο λεπτό το απευθείας βολέ του Ουσέρο έξω από την μεγάλη περιοχή, έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ από την εστία των φιλοξενουμένων, ενώ στο 78’ και στο 79’ στα σουτ των Ράγιος, Κάφα, ο Φεγκρούς έδειξε και πάλι τα καλά αντανακλαστικά του.

Διαιτητής: Καλογερόπουλος (Αθηνών)

Αστέρας Τρίπολης: Γεωργακόπουλος, Τσαμπούρης, Γιαλούσης, Σανκαρέ, Κουρμπέλης, Κάφα, Ουσέρο, Ουρτάδο (46’ Ναβάρο, 54’ Ντε Μπλάσις), Ράγιος, Μπακασέτας (79’ Καστέλς), Περόνε.

ΠΑΣ Γιάννινα: Φεγκρούς, Οικονόμου, Ρουμπουλάκου (64’ Τσουκαλάς), Μπέριος, Κολοβέτσιος, Μιχαήλ, Κειτά, Βίλα, Γεωργίου (74’ Ντάσιος), Κοροβέσης, Νικλητσιώτης (53’ Ίλιτς).

Η αγωνιστική περίοδος που τελειώνει σε λίγες ημέρες με τον επίσημο αγώνα του Αστέρα στο Περιστέρι, έδωσε απίστευτες συγκινήσεις στους φίλους του Αστέρα, που βλέπουν την ομάδα τους να συγκαταλέγεται στις μεγάλες δυνάμεις του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Διοίκηση, τεχνική ηγεσία και παίχτες θέλουν να κλείσουν θετικά τη χρονιά στην Τρίπολη, ανταμείβοντας τους φίλους της ομάδας για τη φετινή στήριξη σε όλο αυτό το ταξίδι που ξεκίνησε με την πρώτη ευρωπαϊκή αναμέτρηση του Αστέρα κόντρα στην Ίντερ Μπακού.

Προηγούμενο άρθροΤα…500ρισε ο Σάκης Τσιώλης! (ph, vid)