Επιστροφή στις νίκες για τις γυναίκες του Αστέρα 2-1 τον ΓΠΟ Καστοριά

ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR.

Η γυναικεία ομάδα του Αστέρα Τρίπολης «φιλοξένησε» το μεσημέρι της Κυριακής (31/03) στο «Θ. Κολοκοτρώνης» την αντίστοιχη ομάδα του ΓΠΟ Καστοριάς, επί της οποίας και τελικά επικράτησε με σκορ 2-1 για την 21η αγωνιστική της Α’ Εθνικής κατηγορίας. Μια νίκη που συνδυάστηκε και με την ήττα του ΑΟ ΡΕΑ επί του ΟΦΗ, επαναφέροντας τους «κιτρινομπλέ» στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Σ’ ένα κακό α’ ημίχρονο σε επίπεδο ρυθμού και ευκαιριών στην μοναδική ουσιαστική στιγμή συνολικά στο πρώτο 45λεπτο για λογαριασμό της Αρκαδικής ομάδας, η Φιγκέιρας με απευθείας εκτέλεση φάουλ σκόραρε για το 1-0. Οι «γηπεδούχες» στο β’ ημίχρονο ανέβασαν την απόδοσή τους και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία. Στο 57′ το πλασέ της Ντούρκοβιτς κόντραρε και η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι σε κόρνερ. Στο 64′ μετά από μπαλιά της Μοσκοφίδου η Δρακωνάκη δεν κατάφερε να περάσει την αντίπαλο τερματοφύλακα. Στο 71′ η Τζαφέρη έκανε την σέντρα και η Μοσκοφίδου την κεφαλιά, αλλά την μπάλα απέκρουσε η τερματοφύλακας της Καστοριάς στη δεξιά της γωνία. Στο 76′ ο Αστέρας είχε διπλή ευκαιρία, αρχικά με την κεφαλιά της Ντούρκοβιτς μετά την σέντρα της Μοσκοφίδου και στη συνέχεια με το άστοχο σουτ της Γούλα.

Το φινάλε έβρισκε σταθερά στο προσκήνιο με μεγάλες ευκαιρίες την ομάδα της Τρίπολης. Στο 82′ η Μοσκοφίδου πλάσαρε άστοχα, ενώ στο 85′ την ίδια τύχη είχε και το πλασέ της Δρακωνάκη. Στο 90’+1’ η Μοσκοφίδου πλάσαρε εύστοχα την αντίπαλο τερματοφύλακα στο τετ α τετ πετυχαίνοντας το 2-0. Μάλιστα, ένα λεπτό αργότερα η σκόρερ είχε και σουτ στο δοκάρι. Οι «φιλοξενούμενες» το μόνο που κατάφεραν ήταν να μείωσαν στο τελικό 2-1 με πολύ όμορφη εκτέλεση φάουλ της Τζιάρα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αναστασία Σιαχάμη (Ηλείας).
ΒΟΗΘΟΙ: Ελευθέριος Ντάβαρης (Ηλείας), Γεώργιος Καραμέρος (Ηλείας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 40’ Φιγκέιρας, 90’+1’ Μοσκοφίδου | 90’+3’ Τζιάρα.
ΑΣΙΣΤ: 90’+1’ Γούλα.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 90’+3’ Μοσκοφίδου | 35’ Μπεμπανκούρα.
ΔΟΚΑΡΙΑ: 90’+2’ Μοσκοφίδου.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ντράγκαν Κνέζεβις): Γρηγοριάδου, Τζαφέρη, Ζιώγα, Μελισσού (78’ λ.τρ. Μιχαλοπούλου), Φιγκέιρας, Ντούρκοβιτς, Γούλα, Καραγιάννη, Φακίνου (31’ λ.τρ. Μπάσκα), Δρακωνάκη, Μοσκοφίδου.
ΓΠΟ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ (Πέτρος Τσούκλης): Βλασσιάδου, Φασίδου (63’ Τριγούτη), Κωστάρα, Ρήγα (80’ λ.τρ. Μάρκου), Καϊδατζή, Μουστάκη (59’ Ντάβου), Σάιχ, Ναφούλα, Προξένου, Τζιάρα, Μπεμπανκούρα.

Προηγούμενο άρθρο“Παρά θιν’ αλός” με τον ΕΟΣ Τρίπολης
Επόμενο άρθροΑ1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ: Με νίκες συνέχισαν οι Αρκαδικές ομάδες – Πρώτη ήττα του Δίωνα