Επιστροφή στις νίκες και τη δεύτερη θέση

Βέροια – Αστέρας Τρίπολης 1-2

Ο Αστέρας Τρίπολης επέστρεψε στις νίκες και μαζί στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, μετά το αποψινό νικηφόρο πέρασμα στη Βέροια με 2-1, ξεπερνώντας παράλληλα και τις σημαντικές απουσίες που είχε, ενώ παράλληλα κατάφερε να σπάσει την παράδοση που τον έφερνε να μην κερδίζει στη Μακεδονική πόλη και μαζί να μην σκοράρει εναντίον της Βέροιας!

Ο Αστέρας πανηγύρισε μία  σπουδαία νίκη, παίζοντας με πίστη για τη νίκη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Αστέρας ξεκίνησε πιο δυνατά και ήταν αυτός που δημιούργησε την πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι, όταν μετά από σέντρα του Ντε Μπλάσις, ο σουτ έκανε μονοκόμματο σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας της Βέροιας απέκρουσε. Ένα λεπτό αργότερα, ο Λόπεζ απέκρουσε το δυνατό σουτ του Ράγιος από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Στη συνέχεια ήταν σειρά της Βέροιας να βγει στην επίθεση και απείλησε με δύο μεγάλες ευκαιρίες την εστία του Αστέρα. Στο 8’ ο Μοκάκε βγήκε τετ α τετ με τον Φούλοπ, αλλά ο Μαγυάρος πορτιέρο απέκρουσε εντυπωσιακά, ενώ στο 14’ ο Ολαιτάν μπήκε στη μεγάλη περιοχή του Αστέρα σούταρε με δύναμη, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι της εστίας του Φούλοπ.

Ο Αστέρας ξαναπήρε τα ηνία του αγώνα και στο 15ο λεπτό απευθείας χτύπημα φάουλ του Ντε Μπλάσις, απέκρουσε σε κόρνερ ο Λόπεζ. Στο 24’ και στο 25’ τα δυνατά σουτ του Φορμίκα, έστειλαν την μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ.

Ο Αστέρας προηγήθηκε στο 43ο λεπτό με το διαγώνιο σουτ του Ρούμπεν Ράγιος, που έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Λόπεζ, εκμεταλλευόμενος με τον καλύτερο τρόπο την σέντρα του Τσαμπούρη από δεξιά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας μπήκε στον αγωνιστικό χώρο για να “καθαρίσει” την υπόθεση-νίκη. Στο 52’ το δυνατό σουτ του Ράγιος, έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ, ενώ στο 60ο λεπτό και μετά από γύρισμα του Τσαμπούρη, ο Σνάουτσερ έδιωξε την μπάλα, πριν προλάβει ο Καλαντζής.

Η Βέροια, που στο δεύτερο ημίχρονο δεν απείλησε ιδιαίτερα την εστία του Μάρτον Φούλοπ, παρά μόνο στο 71’ όταν το δυνατό σουτ του Καλτσά απέκρουσε ο Φούλοπ πέφτοντας στην αριστερή του γωνία, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 75ο λεπτό με κεφαλιά του Ορέστες μετά από καλοχτυπημένο κόρνερ του Γκιγιέρμο.

Παρά την ισοφάριση, ο Αστέρας δεν το έβαλε κάτω και προσπάθησε να πετύχει το γκολ που θα του χάριζε την μεγάλη εκτός έδρας νίκη. Στο 81’ και μετά από κεφαλιά-πάσα του Ντε Μπλάσις, ο Λένζε έπιασε το δυνατό σουτ, αναγκάζοντας τον Λόπεζ να αποκρούσει θεαματικά σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ράγιος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έφτασε σχεδόν μπροστά στην εστία του Λόπεζ, αλλά την τελευταία στιγμή ο Γκιγιέρμο παραχώρησε κόρνερ.

Τη “χρυσή νίκη” πήρε ο Αστέρας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με πρωταγωνιστές δύο αλλαγές του Σάκη Τσιώλη στο σημερινό παιχνίδι. Ο Κάφα από αριστερά σέντραρε και ο Λάζλο Λένσε, που ντεμπουτάρισε στη Βέροια με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης Ιωαννίδη, σήμανε την επιστροφή του Αστέρα στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα (εκμεταλλευόμενος την ισοπαλία του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ) και την τέταρτη νίκη σε έξι παιχνίδια με αντίπαλο την Βέροια.
Διαιτητής: Ιωαννίδης (Αργολίδας)

Βέροια: Λόπεζ, Γκιγιέρμο, Μοκάκε (87’ Ιωάννου), Μπάρμπας, Σνάουτσνερ (66’ Καλτσάς), Ορέστες, Κόστλι, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Γεωργιάδης, Ολαϊτάν.

Αστέρας Τρίπολης: Φούλοπ, Τσαμπούρης, Πιπίνης, Μπαρτολίνι, Καστέλς, Φορμίκα, Αλβάρεζ (78’ Λένσε), Ντε Μπλάσις (83’ Κάφα), Ράγιος, Ναβάρο, Καλαντζής (70’ Σέττι).

Στο σημερινό παιχνίδι, εκτός του Λάζλο Λένσε, ντεμπουτάρισε με τη φανέλα του Αστέρα Τρίπολης και ο Σεμπάστιαν Σέττι που αντικατέστησε στο 70ο λεπτό τον Χρήστο Καλαντζή.