Επιτέλους νίκη! Αστέρας – Λάρισα 2-0 (vid)

Το πρωτάθλημα της Super League συνεχίστηκε στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής, με τον Αστέρα Τρίπολης να επιστρέφει στο «σπίτι» του υποδεχόμενος την αντίστοιχη ομάδα της ΑΕΛ. Μια αναμέτρηση με πολύ μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον, καθώς η ομάδα της Τρίπολης ήταν υποχρεωμένη να φτάσει στη νίκη η οποία θα δώσει βαθμολογική «ανάσα» στους «Αρκάδες» και θα σημάνει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την προσπάθεια της ομάδας για ανασύνταξη και επανεκκίνηση, μετά την αλλαγή προπονητή.

Αγωνιστικά, το απόγευμα του Σαββάτου στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» ο Αστέρας αποδείχθηκε καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο. Είχε αρκετές τελικές και ευκαιρίες, αλλά σε σχέση με προηγούμενα ματς ήταν πιο αποτελεσματικός τόσο όσο χρειάστηκε για να σκοράρει 2-0 και να επιστρέψει στις νίκες ύστερα από περίπου δύο μήνες, παίρνοντας μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

Στο πρώτο ημίχρονο και μετά το πρώτο 10λεπτο ο Αστέρας επέβαλε το ρυθμό του έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις τελικές φάσεις όπου σε κάποιες περιπτώσεις έφτασε κοντά στο γκολ, δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο 15’ ο Ρόλε, στο 39’ ο Τόνσο και στο 45’ ο Κυριακόπουλος θα μπορούσαν να χριστούν σκόρερ αλλά δεν τα κατάφεραν. Την ίδια ώρα η ομάδα της ΑΕΛ φάνηκε να δίνει έμφαση στην αμυντική λειτουργία και να περιμένει τις προϋποθέσεις για να χτυπήσει στην επίθεση.

Στην επανάληψη οι «Αρκάδες» ξεκίνησαν με τον καλύτεροι τρόπο όταν μετά από ωραία ενέργεια και σέντρα του Κώτσιρα ο Καλτσάς με κεφαλιά στο 55’ άνοιξε το σκορ, κι ενώ νωρίτερα οι «φιλοξενούμενοι» φάνηκε να μπαίνουν με διάθεση στον αγωνιστικό χώρο. Η συνέχεια άνηκε στον Αστέρα που δεν απειλήθηκε, απείλησε και κατάφερε να «κλειδώσει» τη νίκη στο 89’ με ωραία ενέργεια και ασίστ του Κώτσιρα στον Μανιά για το 2-0.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών).
ΒΟΗΘΟΙ: Πολυχρόνης Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας), Λάζαρος Δημητριάδης (Μακεδονίας).
Δ’ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γεώργιος Τάσης (Ηπείρου).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 55’ Καλτσάς, 89’ Μανιάς.

ΑΣΙΣΤ: 55’ Κώτσιρας, 89’ Κώτσιρας.

ΔΟΚΑΡΙΑ: 69’ Τόνσο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 50’ Τριανταφυλλόπουλος, 72’ Μουνάφο | 51’ Φατιόν.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: –

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Ματρικάρντι, Κυριακόπουλος, Βαλιέντε, Μουνάφο, Καλτσάς (83’ Ορτέγκα), Ρόλε (59’ Τσιλιανίδης), Τόνσο, Μανιάς (90’+3’ Φερνάντεθ).

ΑΕΛ (Τζανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Γκόλιας, Ζίζιτς, Γρομητσάρης, Χοτζάλι (72’ Μπαρκάν), Χούμπτσεφ, Μιλοσάβλιεβιτς, Φατιόν, Πίτι (66’ Σαχίτι), Ντέλετιτς, Νούνιτς (83’ Κούνιτς).

Παρακολουθήστε τις καλύτερες στιγμές του αγώνα και τα γκολ από το βίντεο του novasports.gr:

Προηγούμενο άρθροΔημητσάνα | Βιβλιοπαρουσίαση με κοινωνικό χαρακτήρα και διάσημους ηθοποιούς