Φιλική ήττα με το ίδιο σκορ…

ΑΣΤΕΡΑΣ- ΚΑΛΛΙΘΕΑ 0-1 (0-1)

Στη δεύτερη φιλική αναμέτρηση στην έδρα του, ο Αστέρας ηττήθηκε με το ίδιο σκορ (0-1) από την Καλλιθέα, αφού δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την κατοχή της μπάλας που είχε, την πίεση που άσκησε στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά μετά το 60ο λεπτό.

Το γκολ που έκρινε τη φιλική αναμέτρηση σημείωσε ο Καλτσάς στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης με πλασέ από το ύψος του πέναλτι, κερδίζοντας διαδοχικές κόντρες νωρίτερα στην προσπάθεια του να μπει στη μεγάλη περιοχή του Αστέρα.

Στο 19ο λεπτό ο Μαρουκάκης άργησε να σουτάρει μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Αστέρα, δίνοντας τη δυνατότητα στον Πιπίνη με τάκλιν να απομακρύνει σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Πλατέλας κέρδισε τη μπάλα στο χώρο της μεσαίας γραμμής, έκανε μία κούρσα 25 μέτρων και σούταρε με δύναμη, αλλά ο Στεφανάκος μπλόκαρε το σουτ.

Στο 32’ έγινε η πρώτη καλή επιθετική φάση του Αστέρα, όταν ο Τσαμπούρης έκανε σέντρα ακριβείας από τα δεξιά, αλλά η κεφάλια του Μπακασέτας από το σημείο του πέναλτι έστειλε τη μπάλα να περάσει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Ο Αστέρας ανέβασε στο δεύτερο ημίχρονο την απόδοση του, πίεσε ακόμα περισσότερο, αλλά τελικά δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα.

Στο 75’ καλοχτυπημένο φάουλ του Ράγιος από αριστερά, βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Περόνε που με πλασέ έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, εκπληκτικό χτύπημα φάουλ του Ράγιος, ανάγκασε τον Τακίδη να απογειωθεί στο δεξί του «παράθυρο» και να αποκρούσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 82ο λεπτό ο Ουσέρο έκανε μία κούρσα 20 μέτρων, αλλά το δυνατό σουτ που έκανε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ανάγκασε τον τερματοφύλακα της Καλλιθέας να αποκρούσει σε κόρνερ.

Τελευταία καλή επιθετική στιγμή του Αστέρα στο 89ο λεπτό όταν ο Ναβάρο έκανε κούρσα από δεξιά, γύρισε τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, αλλά το σουτ του Ματούσιακ έστειλε τη μπάλα άουτ.

Διαιτητής: Δελφάκης (Αρκαδίας)

Αστέρας Τρίπολης: Στεφανάκος, Αργυρόπουλος (58’ Σκόνδρας), Πετρούσης (24’ Λαδάκης), Κωστούλας (58’ Μπαρτολίνι), Πιπίνης (58’ Φορμίκα), Κερ (70’ Ματούσιακ), Χουανίτο (46’ Ροτζέριο), Τσουμάγκας (46’ Ναβάρο), Αρσενίεβιτς (58’ Ράγιος), Τσαμπούρης (46’ Ουσέρο), Μπακασέτας (58’ Περόνε).

Καλλιθέα: Τακίδης, Αρκούδας (61’ Θωμόπουλος), Βιδάλης (54’ Σταύρου), Αρβανίτης, Κουτρουμπής, Καλτσάς, Κατσίκης (46’ Μιχαλόπουλος), Ηρακλής (46’ Μπενούνες), Μαρουκάκης (46’ Ντιαλό), Ντακόλ, Πλατέλας, ενώ έπαιξαν ακόμα και οι Χαλκίδης, Φουντουκίδης, Ρομπίνιο, Ραφίνια. Ρουσιαμάνης, Σπύρου.

Προηγούμενο άρθροΣυνέντευξη τύπου Δημήτρη Παυλή…