Φιλική νίκη του Ερμή στην Τρίπολη επί του Παναρκαδικού

Το απόγευμα του Σαββάτου (29/05) ο Παναρκαδικός φιλοξένησε στην Αρκαδική πρωτεύουσα και το γήπεδό του τον Ερμή Μελιγούς, σ’ ένα φιλικό ματς. Μια αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε με αφορμή το κενό στην αγωνιστική δράση της Γ’ Εθνικής κατηγορίας σε αρκετούς ομίλους, μεταξύ των οποίων και στον 7ο όμιλο.

Αγωνιστικά η ομάδα του Ερμή σ’ ένα μοιρασμένο σε γενικές γραμμές παιχνίδι, αποδείχθηκε πιο ουσιαστική από τον Παναρκαδικό, σε μεγάλα διαστήματα είχε τον έλεγχο στο παιχνίδι και κατάφερε κάπως έτσι να φτάσει στη φιλική επικράτηση με σκορ 0-2. Ένα ματς με λίγες ουσιαστικές φάσεις από τις δύο ομάδες, αλλά με ωραίο ρυθμό στη μεγαλύτερη διάρκειά του.

Στο α’ ημίχρονο ο Ερμής ήταν αυτός που είχε κάποιες τελικές προσπάθειες προς την αντίπαλη εστία στο 3’ και στο 15’, ενώ ο Παναρκαδικός είχε στο 18’ ένα σουτ με τον Μπλάνκο που πέρασε λίγο άουτ. Κάπως έτσι φτάσαμε στο 39’ με τους «βυσσινί» να συνεργάζονται ιδανικά σε μια αντεπίθεση για να έρθει ο Καδάς με πλασέ να ανοίξει στο σκορ.

Στην επανάληψη ο Παναρκαδικός προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, με τον Ερμή να είναι συγκεντρωμένος και σταθερός στην αμυντική του λειτουργία και με τη βοήθεια της πίεσης στον αντίπαλη κατά διαστήματα κατάφερε να δημιουργήσει στους «γηπεδούχους» πρόβλημα στη δημιουργία. Ο Παναρκαδικός παρά την διάθεσή του να απειλήσει, αδυνατούσε να τελειώσει κάποια από τις επιθέσεις με αξιόλογη τελική προσπάθεια.

Στο φινάλε ο Ερμής σε μια ακόμη γρήγορη αντεπίθεση που συνδυάστηκε με ωραία συνεργασία των παικτών του Κώστα Καλογιαννίδη, ήρθε και το 0-2, με έξοχο πλασέ του Καδά στο 86’. Ο ίδιος παίκτης άγγιξε ένα λεπτό αργότερα και το τρίτο γκολ, αλλά η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Προηγούμενο άρθροΚορονοϊός-Ελλάδα: 1.497 κρούσματα, 510 διασωληνωμένοι και 29 θάνατοι | 15 κρούσματα στην Αρκαδία
Επόμενο άρθροΜυστράς | Παρουσία της ΠτΔ οι επετειακές εκδηλώσεις για τα “Παλαιολόγεια 2021” (ph&vid)