Φιλότιμος στην επανάληψη, αλλά όχι ουσιαστικός ο Παναρκαδικός με τη Θήβα

Φωτο αρχείου: alex*f sport images

Συνέχεια στην αγωνιστική δράση για τον Παναρκαδικό ο οποίος καλούνταν να επιτρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα στα πλαίσια της εξ’ αναβολής 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας. Η ομάδα του Παναρκαδικού καλούνταν να ξεπεράσει το εμπόδιο της «μαχητικής» ομάδα της Θήβας, σ’ ένα ματς όμως το οποίο ολοκληρώθηκε ισόπαλο με σκορ 1-1. Η ομάδα του Παναρκαδικού παρουσίασε δύο διαφορετικά πρόσωπα στο ματς. Αυτό του πρώτου ημιχρόνου με τις νευρικές επιλογές στην επίθεση και αυτό της «επανάληψης» με το πολύ πάθος και διάθεση για την επικράτηση.

Αγωνιστικά ο Παναρκαδικός δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση καθώς μπορεί να είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο ο βιαστικές και νευρικές επιλογές στην τελική προσπάθεια ή και στην τελική μπαλιά για κάτι καλό, διατηρούσαν ακίνδυνη επιθετικά την ομάδα του «τριφυλλιού». Σαν να μην έφτανε αυτό στο φινάλε του α’ μέρους μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Σπανός με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για το 0-1.

Η ομάδα της Τρίπολης στην επανάληψη μπήκε αποφασισμένη με σκοπό να γυρίσει το ματς. Με πάθος και ουσιαστική πίεση σε όλο το γήπεδο επέβαλε το ρυθμό της και ανάγκασε σε αμυντικό ουσιαστικά ρόλο τη Θήβα. Η ισοφάριση ήρθε νωρίς με εξαιρετικό τελείωμα του Τέλη Σαλαπάτα στο 52′. Αν και υπήρχε πολύ χρόνος να γυρίσουν οι «Αρκάδες» το ματς κάτι οι καθυστερήσεις και κάτι η νευρικότητα από τα σφυρίγματα του κ. Κουτσαναστάση, δεν τους επέτρεψαν να δημιουργήσουν τις κλασικές φάσεις με τις οποίες θα μπορούσαν να φτάσουν σ’ ένα δεύτερο τέρμα.

Το 1-1 ουσιαστικά κράτησε μακριά από την κορυφή τον Παναρκαδικό και τη χαμένη ευκαιρία που είχε η ομάδα της Τρίπολης για να μειώσει τη διαφορά ύστερα από την εντός έδρας ισοπαλία της Παναχαϊκής με τη Χαλκίδα (3-3).

ΓΗΠΕΔΟ: Παναρκαδικού.

ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.

ΘΕΑΤΕΣ: 150-200.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ιωάννης Κουτσαναστάσης (Μεσσηνίας).

ΒΟΗΘΟΙ: Σταύρος Λαμίας (Μεσσηνίας), Νικόλαος Γκούμας (Μεσσηνίας).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Νικόλαος Σπυράκης (Λακωνίας).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 52′ Σαλαπάτας Τελ. | 41′ Σπανός.

ΔΟΚΑΡΙΑ: –

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 49′ Σαλαπάτας Τελ., 58′ Παπουτσής, 68′ Σαλαπάτας Π., 84′ Καναβέτας | 58′ Αργυρίου, 65′ Μαυρόπουλος.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: –

ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γιώργος Αντωνόπουλος): Καπετάνος, Καναβέτας, Γκρόσιος, Αρώνης, Δήμος, Κυριακόπουλος, Παπουτσής (72′ Γιουκούδης), Σταθουλόπουλος, Σαλαπάτας Τελ., Καδάς (39′ λ.τρ. Βαλισσάρης), Σαλαπάτας Π. (77′ λ.τρ. Αρδάμης).

ΑΟ ΘΗΒΑΣ (Γιώργος Λάμπρου): Μόνος, Κουτσούμπας, Μπέκα (81′ Μεταξούλης), Ευθυμίου, Γεωργίου, Δέδες, Αργυρίου (89′ Γυαλός), Μαλισσιόβας, Σπανός, Τσομπάνης (18′ λ.τρ. Μαυρόπουλος), Τσατσαρώνης.

Προηγούμενο άρθροΚοπή πίτας και γλέντι μέχρι το πρωί για τους εργαζόμενους της Περιφ.Ενότητας Αρκαδίας (vids, ph)