Γιατί ρε …….. τύχη;

Φωτο: alex*f sport images

Συνέχεια στην αγωνιστική δράση της Α2 Εθνικής κατηγορίας είχαμε το απόγευμα του Σαββάτου 25 Μαρτίου με πολύ σημαντικά παιχνίδια τόσο για την «μάχη» ανόδου όσο και για τις «μάχη» υποβιβασμού. Η ομάδα του Αρκαδικού καλούνταν να αντιδράσει στο πρωτάθλημα μετά από διαδοχικά ανεπιτυχή αποτελέσματα, προκειμένου να απομακρυνθεί από την ιδιαίτερα επικίνδυνη τελευταία τετράδα του πρωταθλήματος. «Μοιραία» λοιπόν η ομάδα της Τρίπολης ήταν υποχρεωμένη να διεκδικήσει τη νίκη στο Χολαργό απέναντι στην τοπική ομάδα, επιστρέφοντας έτσι στις νίκες.

Αγωνιστικά μετά από μία αναμέτρηση που είχε χαρακτήρα ντέρμπι η υπόθεση νίκη κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, παρά το γεγονός ότι στη μεγαλύτερη διάρκεια οι «γηπεδούχοι» είχαν το σταθερό προβάδισμα στην αναμέτρησή, ο Αρκαδικός δεν απέφυγε τελικά την ήττα με σκορ 79-78. Έτσι μετά την επικράτηση της Καβάλας επί του Ηρακλείου στις λεπτομέρειες η ομάδα της Τρίπολης «βυθίστηκε» στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Χολαργού αποδείχθηκε καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια και βρίσκοντας λύσεις στο σκοράρισμα στην επίθεση κατάφερε και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά στο ματς στις αρχές της β’ περιόδου (27-16). Στη συνέχεια όμως οι παίκτες του Γιάννη Διαμαντάκου βρήκαν λύσεις στην επίθεση και αυξάνοντας την αποτελεσματικότητα τους αμυντικές επέστρεψαν στο 33-33, για να κλείσει το ημίχρονο στο 39-35.

Στην επανάληψη η ομάδα του Χολαργού εκμεταλλευόμενη τα κενή στην περιφέρεια της άμυνας του Αρκαδικού με διαδοχικές εύστοχα σουτ κατάφερε εκ νέου να ξεφύγει στο σκορ με 56-44. Το μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα των «γηπεδούχων» διατηρήθηκε μέχρι τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Η ομάδα του Αρκαδικού κατάφερε να αντιδράσει και να «επιστρέψει» στη διεκδίκηση της νίκης. Έφτασε απόσταση βολής αλλά ο χρόνος δεν ήταν αρκετός για να έρθει η ισοφάριση ή και η ανατροπή στο ματς, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 79-78.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 79-78

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παντελίδης, Μαλαμάς, Κοτσιμπός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14 (Α’), 39-35 (Β’), 56-48 (Γ’), 79-78 (Δ’).

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Κουφός): Αγγελόπουλος 17(2),  Μαράντος, Μποχωρίδης 6(2), Πόπαντιτς 5(1), Καλλινικίδης 10(2), Μοτσενίγος 5(1), Κουτρούλιας 8(1), Γκιζόγιαννης 10(3), Τζακόπουλος 14(1), Αποστολίδης 4.

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 13(1), Πίνης 7(1), Τσακαλέρης 3(1), Κουρέπης, Σπυριδάκης, Προδρόμου 19, Ναούμης 18(3), Γαρμπής 4, Τζουγκαράκης 14.

Προηγούμενο άρθροΤρίπολη: Τα μηνύματα των πολιτικών για την 25η Μαρτίου (vid)