Γλίτωσε τα χειρότερα!

Ο Αστέρας δεν πέτυχε το στόχο του κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, που ήταν η νίκη. Αλλά τουλάχιστον γλίτωσε τα χειρότερα. Το τελικό 1-1 τον κρατάει σε απόσταση ακόμη ασφαλείας από τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό.

Ο ΠΑΣ προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με τον Ζάιρο, ο Μανιάς ισοφάρισε στο 70′ για την ομάδα του Στάικου Βεργέτη και τελικά το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος παρά τη θέληση των γηπεδούζων για ένα δεύτερο γκολ.

Στο πρώτο 45λεπτο ο Αστέρας έχανε, για την ακρίβεια ο Πασχαλάκης έπιανε και ο ΠΑΣ σκόραρε. Σε πέντε περιπτώσεις ο τερματοφύλακας των φιλοξενούεμνων αρνήθηκε το γκολ στους “κιτρινομπλέ”. Στο 3′ είπε “όχι” στον Καλτσά, στο 14′ έκανε διπλή απόκρουση πρώτα στο σουτ του Μανιά και στη συνέχεια στην κεφαλιά ψαράκι του Μάσα. Στο 44′ σταμάτησε στην αριστερή του γωνία το εκπληκτικ΄τακουνάκι του Μανιά, ενώ στο τέλος του ημιχρόνου απογειώθηκε στο αριστερό του παραθυράκι για να “βγάλει” το φάουλ του Μάσα.

Στο μεσοδιάστημα ο ΠΑΣ είχε καταφέρει να δημιουργήσει τη δική του στιγμή, στο σουτ του Κόντε στο 7′ που έδιωξε εντυπωσιακά ο Ντοναρούμα, αλλά και να σκοράρει με τον Ζάιρο. Στο 27′, με τον Κόντε να κάνει… παρέλαση από τα αριστερά και να δίνει έτοιμο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Ιωαννίδη πλέον στον αγωνιστικό χώρο από το 39′ (αλλαγή ο Καλτσάς) ο Αστέρας πάλεψε να αλλάξει τα δεδομένα. Ο Ελληνας επιθετικός είχε τεράστια ευκαιρία στο 58′, με κεφαλιά λίγο άουτ μετά από σέντρα του Τσουκαλά.

Τελικά η ισοφάριση ήρθε από ενέργεια της δεύτερης αλλαγής του Στάικου Βεργέτη, του Κώτσιρα, στο 70′. Εκανε την ασίστ με γύρισμα από τα δεξιά και ο Μανιάς με προβολή ισοφάρισε. Αλλά πλέον ο Αστέρας φάνηκε να μην έχει άλλες εμπνεύσεις στο παιχνίδι του.

Προσπάθησε για το δεύτερο γκολ, αλλά το έκανε με ασφάλεια, προκειμένου να μην ρισκάρει και το βαθμό της ισοπαλίας. Το τελικό 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Οι συνθέσεις:

Αστέρας: Ντοναρούμα, Μπέρτος, Γιαννούλης, Σελίν, Γκαϊντούτσικ (56′ Κώτσιρας), Τσουκαλάς, Χαμντανί, Καλτσάς (39′ Ιωαννίδης), Μάσα (78′ Κυριακόπουλος), Φαρίνια, Μανιάς.

ΠΑΣ Γιάννινα: Πασχαλάκης, Μπέριος, Λίλα, Μπουκουβάλας (90′ Καρανίκας), Γιάκος, Μιχαήλ, Ναδάλες (82′ Κοροβέσης), Τζημόπουλος, Ακόστα, Ζαΐρο, Κόντε (66′ Κοζορώνης).

Προηγούμενο άρθροΟ Τσακ Μπέρι, θρύλος του ροκ εν ρολ, απεβίωσε σε ηλικία 90 ετών
Επόμενο άρθροΤο γλέντησαν στον χορό του Κυνηγετικού Συλλόγου Μεγαλόπολης (vid, ph)