Γλίτωσε τη… ροπαλιά!

Με γκολ του Μπέρτου στο 89′ και διπλή απόκρουση του Ντοναρούμα στο 96′(!) ο Αστέρας γλίτωσε την ήττα στο Καυτανζόγλειο. Το τελικό 1-1 δίνει ανάσα στην ομάδα της Τρίπολης, αν και τον κρατάει χαμηλά στη βαθμολογία και πλέον μετράει τέσσερα σερί ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Αστέρας ήταν η ομάδα που έχασε τις περισσότερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Ξεκίνησε πιο δυνατά και απείλησε στο 5′ με τον Ιωαννίδη, που έκανε μόνος του την προσπάθεια κάνοντας το σουτ από πλάγια θέση (μπλόκαρε ο Χουάντερσον).

Ο Ηρακλής φάνηκε στο δίλεπτο 15′ και 16′, με τον Ντοναρούμα να αντιδρά με τον τρόπο που έπρεπε. Αρχικά σταμάτησε τον Περόνε στο τετ α τετ, με τον επιθετικό του Ηρακλή πάντως να ξεκινά από θέση οφσάιντ. Στο επόμενο λεπτό ο Ιταλός απομάκρυνε το σουτ του Ιντζόγλου.

Η συνέχεια ανήκε στον Αστέρα. Στο 22′ ο διαιτητής Σιδηρόπουλος θα μπορούσε να έχει δώσει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ιωαννίδη μέσα στην περιοχή. Στο 34′ ο Χουάντερσον σταμάτησε εντυπωσιακά το σουτ του Μάσα, ενώ στο 45′ ο Ιωαννίδης σούταρε ψηλά άουτ από πολύ καλή θέση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας και πάλι απειλούσε πιο συχνά την αντίπαλη εστία. Πρώτος ο Μάσα, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στη συνέχεια ο Ιωαννίδης σε δύο περιπτώσεις. Στο 54′ με εντυπωσιακό γυριστό, στο 55′ με κεφαλιά. Αλλά και στις δύο περιπτώσεις αστόχησε.

Ο Ηρακλής είχε τις δικές του απειλές από το 65′ και μετά. Αρχικά με τον Ντοναρούμα να λέει όχι στον Λεοζίνιο και στη συνέχεια με τον Λεοζίνιο να βλέπει την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι. Στο 76′, όμως, οι γηπεδούχοι τα έκαναν όλα σωστά. Ο Περόνε την ασίστ, ο Κυριακίδης απέφυγε και τον τερματοφύλακα του Αστέρα, για το 1-0.

Ο Αστέρας, όμως, βρήκε τα κουράγια να αντιδράσει. Πάλεψε, προσπάθησε και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 89′ με τον Μπέρτο. Στο τέλος του αγώνα ο Ντοναρούμα με διπλή απόκρουση κράτησε το βαθμό της ισοπαλίας, πρώτα σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Περόνε και στη συνέχεια σε σουτ του Στάμου.

Ηρακλής: Χουάντερσον, Κυριακίδης, Στάμου, Ζιαμπάρης, Σαραμαντάς, Κούρος (68′ Αγγελόπουλος), Ιντζόγλου, Λεοζίνιο (87′ Βοσνακίδης), Μοντέιρο (75′ Πασάς), Ρούσσος, Περόνε.

Αστέρας: Ντοναρούμα, Ιγκορ, Γιαννούλης, Μπέρτος, Χαμντανί, Τσουκαλάς 83′ Στανισάβλιεβιτς), Δημούτσος (70′ Ιγκλέσιας), Μάσσα, Τσιλιανίδης ((61′ Φαρίνια), Ιωαννίδης, Καλτσάς.