Η Καβάλα έβαλε «φρένο» στο θετικό σερί του Αρκαδικού

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος

Το θετικό σερί των τριών νικών προσπάθησε να επεκτείνει στην Καβάλα, χωρίς όμως αποτέλεσμα το απόγευμα του Σαββάτου, ο Αρκαδικός. Στο πολύ μεγάλο ντέρμπι που καλούνταν να δώσει η ομάδα της Τρίπολης, μπορεί να τα κατάφερε σε σημαντικό βαθμό σε τομείς όπως ο ρυθμός και κατά διαστήματα η άμυνα, αλλά στην επίθεση η συνολική παρουσία ήταν κακή σε τέτοιο βαθμό ώστε να οδηγήσει σε ήττα με σκορ 70-60. Η ομάδα του κ. Τζήμα αποδείχθηκε ουσιαστική, είχε το προβάδισμα σχεδόν για τρία δεκάλεπτα και πήρε τη νίκη που την κρατά πλέον στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα της Α2 Εθνικής κατηγορίας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το παιχνίδι ήταν εξ αρχής δύσκολο για τον Αρκαδικό όπως συνέβη και στην πράξη στη διάρκεια του 40λεπτου, αλλά έγινε ακόμη πιο δύσκολο χάρη στην όχι καλή διαιτησία των κ.κ. Γεωργιάδη, Τσώνου Μ. και Συμεωνίδη που κυρίως στα τρία πρώτα δεκάλεπτα με αρκετές κακές αποφάσεις αποσυντόνισε σε μεγάλο βαθμό την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, ακόμη και αν η Καβάλα εν τέλει πήρε μία δίκαιη νίκη στο ματς.

Το ξεκίνημα στο ντέρμπι ήταν αρκετά καλό για τον ΣΕΦΑ που προηγήθηκε στη μεγαλύτερη διάρκεια της πρώτης περιόδου, ωστόσο σε μία ουσιαστικά φάση στο φινάλε με 4 διαδοχικά φάουλ εις βάρος των «φιλοξενούμενων» η Καβάλα κατάφερε να εκμεταλλευτεί τον εκνευρισμό του ΣΕΦΑ και να ανατρέψει το σκορ με το 20-19 της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια οι «γηπεδούχοι» όντας πιο αποτελεσματικοί στο ματς κατάφεραν να πάρουν διαφορά στο σκορ μέχρι και 8 πόντους, με τον ΣΕΦΑ να αντιδρά και να κλείνει το ημίχρονο με σκορ 33-31.

Στην επανάληψη συνεχόμενα φάουλ τις βάρους του ΣΕΦΑ και τεχνικές ποινές επέτρεψαν πολύ γρήγορα στην Καβάλα να πάρει και πάλι διαφορά την οποία κράτησε στη συνέχεια εξαιτίας της νευρικότητας στην επίθεση για την Αρκαδική ομάδα. Οι παίκτες στην επανάληψη δεν είχαν ηρεμία στην επίθεση και συγκέντρωση στο αμυντικό ριμπάουντ, ενώ δεν υπήρχαν ουσιαστικές λύσεις πέρα από τους Καρύδα και Τζόρτζεβιτς με αποτέλεσμα οι «γηπεδούχοι» να ελέγξουν το ματς τόσο όσο χρειαζόταν για να φτάσουν τελικά στη νίκη με σκορ 70-60.

Αυτό το αρνητικό αποτέλεσμα μπορεί να μην ικανοποίησε τους ανθρώπους των «κυανόλευκων», αλλά δεν σημαίνει κάτι τη δεδομένη στιγμή, καθώς το πρωτάθλημα βρίσκεται ακόμη στις πρώτες σχεδόν αγωνιστικές και η συνέχεια περιλαμβάνει πολλά σημαντικά και δύσκολα παιχνίδια στα οποία υπάρχει η δυνατότητα ανάκτησης του χαμένου εδάφους από την Σαββατιάτικη απώλεια βαθμών.

ΚABAΛΑ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 70-60

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γεωργιάδης – Τσώνος Μ. – Συμεωνίδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 33-31, 53-43, 70-60.

ΕΚ ΚΑΒΑΛΑΣ (Τζήμας): Κρστέβσκι 4, Καράμπουλας 14(1), Τότσιος 15(3), Καλαμπάκας 2, Κατσαρές 10(1), Καραποστόλου, Αγγελακόπουλος 9(1), Παπαρέγκας, Γκέλιος, Χαρισμίδης 5, Βελισσαρίου 3(1), Καλαϊτζίδης 8(2).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Τζόρτζεβιτς 18, Νοέας, Κωνσταντινού, Καρύδας 20(3), Κοψαύτης 13(2), Χατζής 4, Αναστασάκης, Θανόπουλος, Μάλλιος 3, Καλλινικίδης 2, Εζόμο, Σταματόπουλος.

Προηγούμενο άρθροΝίκη στην πρεμιέρα για τους Δρομείς με μεγάλη εμφάνιση Μπουρή!
Επόμενο άρθροΑρκαδικός: Απαιτούμε σεβασμό!