Η νίκη «πέταξε» μέσα από τα χέρια του…Καλλονή – Αστέρας 1-1

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος

Μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος της Super League εξαιτίας των υποχρεώσεων της Εθνικής ομάδας, ο Αστέρας Τρίπολης όπως και οι υπόλοιπες ομάδες επιστρέφουν στην αγωνιστική δράση. Για την Αρκαδική ομάδα η συνέχεια στο πρωτάθλημα επιφυλάσσει ένα απαιτητικό εκτός έδρας παιχνίδι στη Μυτιλήνη επί της Καλλονής, με στόχο να αποτελεί η κατάκτηση του θετικού αποτελέσματος. Για τον Αστέρα το πρωτάθλημα ξεκίνησε λίγο ανορθόδοξα, αφού στο εκτός έδρας ματς επί του Πανθρακικού ήρθε η εκτός έδρας νίκη, αλλά την δεύτερη αγωνιστική στο «απόρθητο» πέρυσι «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» ήρθε η ήττα από την ομάδα του Παναιτωλικού με σκορ 0-2.

Η νίκη λοιπόν κρίνεται σημαντική για τους «κυανοκίτρινους» που θέλουν αφ ενός να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα και κατ’ επέκταση να διατηρηθούν στις υψηλές θέσεις σχετικά του βαθμολογικού πίνακα και αφ’ εταίρου να στρέψουν με θετική ψυχολογία την προσοχή τους για το πρώτο φετινό επίσημο Ευρωπαϊκό ματς που είναι προγραμματισμένο την προσεχή Πέμπτη στην Αρκαδική πρωτεύουσα με την Σπάρτα Πράγας.
Το ματς στην Καλλονή στη μεγαλύτερη διάρκειά του δεν είχε ρυθμό και δεν είχε πολλές κλασικές στιγμές από πλευράς των δύο ομάδων. Ο Αστέρας ωστόσο είχε υπεροχή κατά διαστήματα στο πρώτο ημίχρονο αλλά κυρίως στην επανάληψη σ’ όλη τη διάρκεια του 45λεπτου. Κατάφερε να σκοράρει στο 82′ με πέναλτι του Γιάννου και είδε στο φινάλε τον αντίπαλο να αγωνίζεται με εννέα παίκτες. Στο φινάλε όμως «κατάφερε» ως ιδανικός «αυτόχειρας» να χάσει μέσα από τα χέρια του τη νίκη αφού έδωσε την ευκαιρία στην Καλλονή στην εκπνοή του αγώνα με κεφαλιά του Αναστασιάδη στο 90’+4′ να σκοράρει για το τελικό 1-1!
Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες φάνηκε να ξεκινούν με διάθεση την αναμέτρηση. Είχαν από μία κλασική στιγμή στο ματς και έδειχναν ότι μπορούσαν να προσφέρουν μια ενδιαφέρουσα εξέλιξη στην αναμέτρηση. Από εκεί και ύστερα όμως ο ρυθμός έπεσε, τα λάθη εκατέρωθεν ήταν πολλά και οι ουσιαστικές ευκαιρίες στη συνέχεια, ουσιαστικά ανύπαρκτες. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με το αποτέλεσμα να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης.
Στην επανάληψη στο πρώτο εικοσάλεπτο δεν άλλαξε κάτι σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο με τον Αστέρα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά τις ουσιαστικές φάσεις στο ματς να είναι ελάχιστες και το ρυθμό όχι πάρα πολύ καλό. Στη συνέχεια όμως οι παίκτες του Στάικου Βεργέτη ανέβασαν ιδιαίτερα την πίεση και κατάφεραν να απειλήσουν αρκετές φορές. Στο 82′ ήρθε το πέναλτι που κέρδισε ο Παπαδόπουλος και η εύστοχη εκτέλεση του Γιάννου για το 0-1, την ώρα που οι αντίπαλοι έμεναν με εννέα παίκτες. Κι όμως ενώ οι περισσότεροι έλεγαν ότι τα πάντα έχουν τελειώσει η ομάδα της Μυτιλήνης «έκλεψε» τους τρεις βαθμούς από τους «Αρκάδες» σκοράροντας με εννέα παίκτες στον αγωνιστικό χώρο στο 94′! Αν μάλιστα οι μεσοεπιθετικοί παίκτες του Αστέρα ήταν πιο αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια στη διάρκεια της αναμέτρησης σίγουρα θα μπορούσαν να είχαν «καθαρίσει» την αναμέτρηση νωρίτερα με δεύτερο γκολ, αποφεύγοντας τα «εγκεφαλικά» στο φινάλε!
ΓΗΠΕΔΟ: Γήπεδο Μυτιλήνης.
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.