Ισοπαλία γιατί μπήκε… χέρι!

Ο Αστέρας προηγήθηκε στο ματς με τον Πανιώνιο, αλλά ένα γκολ από λάθος του διαιτητή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, τού στέρησε τη νίκη. Σε ένα ματς με ένταση, πάθος, ευκαιρίες και την ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλοιυ να παλεύει μέχρι το τέλος για τη νίκη, το σκορ έμεινε στο τελικό 1-1.

Μπορεί ο Πανιώνιος να μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, αλλά όσο περνούσε η ώρα ο Αστέρας ήταν η ομάδα που άρχισε να “πατάει” καλύτερα. Στο 15′ μάλιστα, είχε τεράστια ευκαιρία με τον Μανιά να κάνει πολύ ωραίο σουτ, την μπάλα να χτυπά στην εσωτερική πλευρά του δεξιού δοκαριού και να περνάει παράλληλα από την εστία.

Το γκολ δεν ήρθε για τους γηπεδούχους, σε ένα ματς που είχε πολλή δύναμη, πολλές μονομαχίες, ακόμη και ένταση μεταξύ των παικτών. Στο 27′ ο Ντοναρούμα έκανε εξαιρετική επέμβαση στο σουτ του Μπεν, σώζοντας την εστία του. Ο Αστέρας συνέχισε να ψάχνει το γκολ με ορθολογικό τρόπο και τελικά το βρήκε πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο διαιτητής καταλόγισε σωστά το πέναλτι στο χέρι του Βλάχου και ο Μάσα με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 1-0 στο 44′. Στο πιο κατάλληλο σημείο.

Αλλά όσο κατάλληλο ήταν το σημείο στο οποίο προηγήθηκε ο Αστέρας, τόσο ακατάλληλο ήταν το σημείο στο οποίο δέχτηκε το γκολ της ισοφάρισης. Στο 47′, με τον Ταπόκο, σε φάση που υπάρχει διπλό λάθος απότ ο διαιτητή. Καταρχάς, δεν υπάρχει κόρνερ στη φάση από την οποία ξεκινάει το γκολ, ενώ ο παίκτης του Πανιωνίου χρησιμοποίησε το χέρι του προτού σκοράρει.

Ο Αστέρας αιφνιδιάστηκε, ο Πανιώνιο είχε δύο ευκαιρίες, στο 49′ με τΟ δοκάρι να σταματάει την κεφαλιά του Μπεν και στο 53′ ο Φούντας να σουτάρει λίγο άουτ. Ο Αστέρας σταδιακά άρχισε να κερδίζει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να έχει τις δικές του καλές στιγμές. Αλλά και μια διαιτησία από τον Κατσικογιάννη και τους βοηθούς του που εκνεύριζε τους ποδοσφαιριστές.

Στο 72′ ο Γιαννούλης σέρβιρε για τον Καλτσά, που σούταρε άουτ. Στο 79′ ο Μανιάς σούταρε αλλά ο Γιαννιώτης μπλόκαρε. Στο 86′ η σέντρα σουτ του Γιαννούλη αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα, αλλά το κόρνερ έγινε άουτ. Στο 88′ ο Μανιάς έκανε το σουτ, αλλά ο Γιαννιώτης έδιωξε στην αριστερή του γωνία. Στις καθυστερήσεις ο Μάσα μπήκε στην περιοχή, καθυστέρησε να πλασάρει και τελικά έπεσε στο έδαφος χάνοντας και την τελευταία ευκαιρία για τη νίκη.

Οι συνθέσεις:

ΑΣΤΕΡΑΣ: Ντοναρούμα, Μπέρτος, Χαμντανί, Σελίν, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας (84′ Δημούτσος), Τσουκαλάς, Στανισάβλιεβιτς (61′ Κλατσάς), Μάσα, Φαρίνια (74′ Ιωαννίδης), Μανιάς

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Γιαννιώτης, Τασουλής, Οικονόμου (46′ Ταπόκο), Ρισβάνης, Β. Βλάχος, Κόρμπος, Σιώπης, Μπεν, Μασούντ, Φούντας (87′ Καθάριος), Μασούρας (69′ Μαχμούτοβιτς)

Προηγούμενο άρθροΠρώτη συνεδρίαση του 2017 για το Δημοτικό Συμβούλιο Νότιας Κυνουρίας