Ισοπαλία στην Τρίπολη…

ΔΕΥΤΕΡΗ «ΛΕΥΚΗ» ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΣΤΗΝ ΤΡΙΠΟΛΗ ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 0-0

Ο προπονητής του Ατρόμητου Γιώργος Δώνης παραδέχθηκε πώς «για δεύτερη φορά στη δεκάχρονη καριέρα μου ένιωσα τόσο τυχερός σε ένα παιχνίδι. Ο Αστέρας ήταν καλύτερος και άξιζε τους τρεις βαθμούς της νίκης, αλλά αν δε βάζεις τη μπάλα στα δίχτυα δε μπορείς να κερδίσεις.»

Αυτή η δήλωση ίσως να είναι όλο το σημερινό παιχνίδι μαζί με αυτή του Οράσιο Γκονσάλβες που παραδέχτηκε ότι «Ήταν μία πολύ δύσκολη εβδομάδα για όλους μας και τελείωσε με μία λύπη, αφού δεν κερδίσαμε σήμερα. Για μένα δεν υπάρχει μόνο το να παίζεις καλά. Πρέπει να νικάμε. Σήμερα κάναμε πολλές ευκαιρίες, αλλά δεν κερδίσαμε».

Ο Αστέρας ήταν πολύ καλύτερος σήμερα από τον αντίπαλο του, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, δημιούργησε, αλλά έχασε, μεγάλες κλασσικές ευκαιρίες. Έτσι λοιπόν, δεν κατάφερε να κερδίσει για δεύτερο παιχνίδι στην Τρίπολη και αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με τον Ατρόμητο.

Ο Ατρόμητος δημιούργησε ωστόσο την πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι, όταν η κάθετη μπαλιά του Μπάλλα στο 2ο μόλις λεπτό, έβγαλε τον Επστάιν απέναντι από τον Χακόμπο, αλλά ο Ισπανός τερματοφύλακας του Αστέρα απέκρουσε σε κόρνερ το πλασέ του αντίπαλου επιθετικού.

Από αυτό το σημείο της αναμέτρησης, ο Αστέρας άρχισε να ανεβάζει σταδιακά την απόδοση του, να παίρνει τα ηνία του παιχνιδιού και να γίνεται ο πλήρης κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 12ο λεπτό, στην πρώτη καλή στιγμή του Αστέρα στο παιχνίδι ο Μπακασέτας σεντράρει από δεξιά, ο Χούλι κάνει την προβολή στέλνοντας την μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ. Στο 25’ είναι σειρά του Χούλι να γυρίσει τη μπάλα από δεξιά, αλλά ο Έγκον από το ύψος του πέναλτι δεν πιάνει το σουτ όσο δυνατά θέλει, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει –έστω δύσκολα- ο Ιτάνζ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας συνέχισε να έχει καλύτερη κυκλοφορία, να πιέζει ψηλά και να ξέρει τι ζητάει μέσα στο γήπεδο. Με το «καλημέρα» του δεύτερου 45λεπτου δημιουργήθηκε η πρώτη καλή στιγμή από τον Αστέρα, όταν απευθείας χτύπημα φάουλ του Έγκον, η μπάλα γκέλαρε με τον Ιτάνζ να αποκρούει σε κόρνερ.

Στο 76’ ο Αστέρας αναπτύχθηκε ταχύτατα στην επίθεση, με αποτέλεσμα ο Ροτζέριο να περάσει τον Φυτανίδη και να φτάσει απέναντι από τον Ιτάνζ, αλλά το πλασέ του απομακρύνθηκε από τον γκολκίπερ του Ατρόμητου.

Δέκα λεπτά αργότερα και ενώ ο Αστέρας έχει πλέον τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, μετά από καλοχτυπημένο κόρνερ του Ράγιος από τα δεξιά, ο Ουσέρο έκανε τη γυριστή κεφαλιά από τη μικρή περιοχή στέλνοντας την μπάλα να περάσει δίπλα από το δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, ο Τσαμπούρης σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Ιτάνζ απέκρουσε και ο Ουσέρο στον οποίο στρώθηκε η μπάλα σούταρε, με το Νάστο να αποκρούει ενστικτωδώς πάνω στη γραμμή της εστίας του Ατρομήτου.

Διαιτητής: Χρήστος Μήτσιος (Ηπείρου)
Αστέρας Τρίπολης: Χακόμπο, Αργυρόπουλος, Μπαρτολίνι, Κωστούλας, Πιπίνης, Κουρμπέλης, Ουσέρο, Ράγιος, Χούλι (57′ Ροτζέριο), Έγκον (70′ Τσαμπούρης), Μπακασέτας (63′ Περόνε).
Ατρόμητος: Ιτάνζ, Σκόνδρας, Φυτανίδης, Ζουέλα, Δημούτσος (46′ Μακρής), Νάστος, Μπάλλας, Επστάιν, Τάτος (79′ Αναστασάκος), Καραγκούνης (65′ Μπρίτο), Μήτρογλου.

Προηγούμενο άρθροΚορυφώθηκαν οι εκδηλώσεις για την επέτειο της Άλωσης…