Ισοπαλία στο τελευταίο φιλικό…

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΛΑΡΙΣΑ 1-1

Ισόπαλος με 1-1 αναδείχθηκε ο Αστέρας χτες, στο τελευταίο φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας που έδωσε στο Καρπενήσι, με τη Λάρισα. Οι Θεσσαλοί προηγήθηκαν στο 83ο λεπτό με τον Χατζή και ισοφάρισε ο Αστέρας με πλασέ του Φρανκού στο 88’. Προηγήθηκε καλοχτυπημένο φάουλ του Τσαμπούρη και πάσα του Μπακασέτα στον σκόρερ του Αστέρα.

Ο Ισπανός τεχνικός του Αστέρα Όσκαρ Φερνάντεθ είχε για ένα ακόμα παιχνίδι την ευκαιρία να δοκιμάσει παίκτες σε διάφορες θέσεις και να βγάλει συμπεράσματα για την ετοιμότητα τους στην συγκεκριμένη χρονική στιγμή.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε φάσεις μπροστά στις δύο εστίες με τις δύο ομάδες να ζωηρεύουν στο δεύτερο 45λεπτό. Ο Αστέρας μπήκε πιο δυνατά σε αυτό το διάστημα και απείλησε την αντίπαλη εστία με τον Ματούσιακ (50’ σουτ άουτ), με το Ροτζέριο στο 55’ που δεν πρόλαβε την μπαλιά του Ματούσιακ για να πλασάρει, με την κεφαλιά του Κουρμπέλη στο 60’ που πέρασε ελάχιστα άουτ και με το σουτ του Φρανκού στο 68ο λεπτό, που έστειλε την μπάλα να περάσει δίπλα από την εστία της Λάρισας.

Από την πλευρά των Θεσσαλών απειλήθηκε η εστία του Αστέρα στο 70ο λεπτό όταν σουτ του Νεμπεγλέρα απέκρουσε θεαματικά σε κόρνερ ο Στεφανάκος.

Αστέρας: Στεφανάκος, Αργυρόπουλος (46’ Σκόνδρας), Πιπίνης (56’ Κουρμπέλης), Κωστούλας, Φορμίκα, Χουανίτο (56’ Λαδάκης), Κερ (46’ Τσουμάγκας), Ροτζέριο (65’ Μπακασέτας), Ράγιος (56’ Αρσενίεβιτς), Εγκόν (56’ Τσαμπούρης), Ματούσιακ (65’ Φρανκού).

Λάρισα: Σωτηρίου, Ταλ, Χατζής, Νεμπεγλέρας, Πλιάγκας, Καλί, Χασομέρης, Παπαγεωργίου, Κατσιαρός, Σιατραβάνης, Σαϊτιώτης, ενώ αγωνίστηκαν και οι: Ρέντζας, Πρίφτης, Βούζας, Καρανίκας, Κολοβέτσιος, Φαλάγγας, Γκαλίτσιος, Ρομπίνιο, Ραφίνια.