Ισόπαλος ο Αστέρας 1-1 τον Ατρόμητο που χρειάζεται ακόμη δουλειά

ΡΕΠΟΡΤΑΖ: Φώτης Αλεξόπουλος.

Το απόγευμα του Σαββάτου είχε προγραμματιστεί ακόμη ένα φιλικό στα πλαίσια της προετοιμασίας της ομάδας εν’ όψει της έναρξης του πρωταθλήματος. Το πρώτο ουσιαστικό φιλικό ματς επί Ελληνικού εδάφους και μάλιστα μπροστά στο κοινό απέναντι στον Ατρόμητο, αποκάλυψε αρκετές αδυναμίες και το συμπέρασμα ότι ο Αστέρας χρειάζεται ακόμη δουλειά προκειμένου να παρουσιαστεί όσο πιο ανταγωνιστικός γίνεται.

Αγωνιστικά το απόγευμα του Σαββάτου στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» ο Αστέρας βρέθηκε να αιφνιδιάζεται από το γρήγορο γκολ του Κουλούρη μόλις στο 3’ της αναμέτρησης. Η συνέχεια του α’ μέρους άνηκε στην ομάδα του Περιστερίου που αποδείχθηκε πιο επικίνδυνη στον αγωνιστικό χώρο έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο δεύτερο μισό του α’ ημιχρόνου ο ρυθμός έπεσε και χωρίς να αλλάξει κάτι ο Ατρόμητος πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Στην επανάληψη ο Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει και αν και κατάφερε να κρατήσει λίγο περισσότερο ώρα μπάλα στα πόδια τους έχοντας μια ελαφρά πρωτοβουλία κινήσεων, δεν κατάφερε να απειλήσει παρά μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις μην προκαλώντας ανησυχία στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Προς το φινάλε της αναμέτρησης όταν και ο Αστέρας κατάφερε κάπως να προωθηθεί με λίγο καλύτερες προϋποθέσεις, ήρθε και το τρομερό μακρινό σουτ του Τσιλιανίδη το οποίο και δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα διαμορφώνοντας το τελικό 1-1. Ίσως στο φινάλε αν ο Καλτσάς δεν κοβόταν την τελευταία στιγμή από το ύψος της αντίπαλης περιοχής να είχε καταφέρει κάτι καλό στο σουτ που προσπάθησε να πιάσει.

Αν και ο Αστέρας παρουσιάστηκε με πολλές αλλαγές και νέα πρόσωπα και στα δύο ημίχρονο φαίνεται ότι χρειάζεται ακόμη δουλειά σε διάφορους τομείς του παιχνιδιού του, προκειμένου να παρουσιαστεί στο επιθυμητό βαθμό ετοιμότητας.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ευάγγελος Μανούχος.

ΒΟΗΘΟΙ: Παναγιώτης Κωνσταντόπουλος, Κωνσταντίνος Ψαρρής.

Δ’ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χρήστος Βεργέτης.

ΤΕΡΜΑΤΑ: 75’ Τσιλιανίδης | 3’ Κουλούρης.

ΔΟΚΑΡΙΑ: 54’ Ριζβάνης.