Ήττα 2-0 από την ΑΕΚ για τις γυναίκες του Αστέρα

ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR.

Την ήττα γνώρισε η γυναικεία ομάδα του Αστέρα Τρίπολης το μεσημέρι του Σαββάτου (03/02) εκτός έδρας από την ΑΕΚ με σκορ 2-0, στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής στη Super League 1. Η «κιτρινόμαυρη» ομάδα χωρίς να είναι απαραίτητα καλύτερη, αποδείχθηκε ουσιαστική επιθετικά στο α’ μέρος, σκοράροντας δύο τέρματα και φτάνοντας τελικά στη νίκη.

Ο Αστέρας Τρίπολης στο α’ μέρος αποδείχθηκε αναποτελεσματικός στο να δημιουργήσει ουσιαστικούς κινδύνους στην αντίπαλη εστία με εξαίρεση το πλασέ της Μοσκοφίδου που κατάληξε κόρνερ μετά από παρέμβαση της Χατζηχαριστού. Στο πρώτο 45λεπτο η ΑΕΚ απείλησε και ουσιαστικά με δύο τελικές όλες κι όλες οι οποίες όμως μετουσιώθηκαν σε γκολ. Στο 11’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ της Τζουτζουράκη και στο 33’ μετά από κάθετη πάσα της Νίκα και εύστοχο πλασέ της Κόλλια.

Στην επανάληψη ο Αστέρας Τρίπολης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, την κατοχή και τις τελικές, αλλά δεν κατάφερε να διασπάσει την κλειστή άμυνα των «γηπεδούχων» σε ένα διάστημα στο οποίο οι «κυανοκίτρινες» είχαν 7 τελικές έναντι 1 της ΑΕΚ. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε και ο Αστέρας έφυγε με ήττα από την Αττική.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αναστάσιος Τριγάζης (Ανατολικής Αττικής).
ΒΟΗΘΟΙ: Αλεξία Αλεξόπουλου (Ανατολικής Αττικής), Παρασκευή Παντελίδου (Ανατολικής Αττικής).
Δ’ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Εμμανουήλ Νικολαΐδης (Ανατολικής Αττικής).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 11’ Τζουτζουράκη, 33’ Κόλλια.
ΑΣΙΣΤ: 33’ Νίκα.