Ήττα – αποκλεισμός στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος για τα κορίτσια του Αστέρα από την ΑΕΚ

ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR.

Η ομάδα γυναικών του Αστέρα γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από την ΑΕΚ στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Γυναικών και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε από πέναλτι που καταλογίστηκε από τη διαιτητή του αγώνα, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα η Καπνίση. Στο πρώτο 45λεπτο ο Αστέρας απείλησε στο 2′ με την Φακίνου και στο 30′ με την Δρακωνάκη, αλλά και στις δύο περιπτώσεις αντέδρασε η τερματοφύλακας της.

Η μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα χάθηκε στο 60′, όταν η Μοσκοφίδου πλάσαρε από πλάγια θέση αλλά και πάλι η τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε. Το 3-0 διαμορφώθηκε με δύο γκολ της Χατζηνικολάου στο 90′ και στις καθυστερήσεις.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ανδρομάχη Τσιοφλίκη (Λάρισας).
ΒΟΗΘΟΙ: Δημήτριος Μίχος (Λάρισας), Βασίλειος Μάνος (Λάρισας).
Δ’ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μιχαήλ Μπαλογιάννης (Αθηνών).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 20’ (πεν.) Καπνίση, 90’ Χατζηνικολάου, 90’+1’ Πινέδα.
ΔΟΚΑΡΙΑ: 90’+1’ Πινέδα.
ΑΕΚ (Νίκος Κωτσοβός): Χατζηχαρίστου, Βέρα Πόρας, Μπαρτζακλή, Παυλοπούλου, Κόλλια, Πινέδα, Στεφάτου, Καπνίση, Τσελέντη, Τζουτζουράκη, Ίβιτς (63’ Χατζηνικολάου).
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Γρηγοριάδου, Μελισσού, Figueiras, Durkovic (59′ Μπάσκα), Τζαφέρη (63′ Ζιώγα), Καραγιάννη, Μοσκοφίδου, Ματζάνα, Δρακωνάκη, Γούλα, Φακίνου (85′ Μιχαλοπούλου).