Ήττα για την ΓΕΑ Άμιλλα 37-73 από τον ΓΣ Ηλιούπολης

Την Κυριακή (19/12) συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας γυναικών με την ΓΕΑ Άμιλλα να φιλοξενεί στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης την ομάδα του ΓΣ Ηλιούπολης σ’ ένα εξ’ αρχής απαιτητικό ματς. Μια αναμέτρηση στην οποία τελικά η ομάδα της Τρίπολης ηττήθηκε με 37-73.

Αγωνιστικά η Άμιλλα ξεκίνησε ικανοποιητικά το ματς και ακολουθούσε από κοντά στο σκορ την ομάδα του ΓΣ Ηλιούπολης. Το φινάλε μάλιστα του α’ δεκαλέπτου έβρισκε τους «γηπεδούχες» πίσω στο σκορ με μικρή διαφορά (15-21). Στο β’ δεκάλεπτο όμως η Αρκαδική ομάδα αντιμετώπισε προβλήματα στην επίθεση με αποτέλεσμα να χάσει την επαφή με το σκορ αρκετά νωρίς στο ματς. Την ίδια ώρα η σταθερά καλή επιθετική λειτουργία της Ηλιούπολης, δημιουργούσε ένα επί μέρους 4-20 στη β’ περίοδο και διαμόρφωνε το 19-41 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι ισορροπίες δεν μεταβλήθηκαν. Η Ηλιούπολη διατηρούσε προβάδισμα ασφαλείας παρά τις προσπάθειες των κοριτσιών της Τριπολίτικης ομάδας με αποτέλεσμα το ματς να ολοκληρωθεί με τη νίκη για τις «φιλοξενούμενες» με σκορ 37-73.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπακετέα, Μπαβέλας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-21 (Α’), 19-41 (Β’), 29-55 (Γ’), 37-73 (Δ’).

ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000 (Θοδωρής Τσουκαλάς, Γιώργος Χρονόπουλος): Βυτόγιαννη, Μανιατά 2, Κοκκώνη, Μίχαλου 8(1), Πολυχρονοπούλου, Μάγκλαρη 6(2), Μονογυιού 5, Τρυφωνίδη 6, Σιάμπου 6, Παπαζαφειροπούλου 4.

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Δημήτρης Φεξής): Αλεξία 3, Καραλή 8(1), Ζαρόκωστα 6, Θεοδώρου 10, Πρίφτη 17(1), Τσαγκαροπούλου 11, Βουγιούκα, Αρβανίτη 2, Αρχαγγελίδη-Μόργκαν 2, Σιμιτσιλέλλη, Διαμαντοπούλου 9(1), Γκουζέλου  5(1).

Προηγούμενο άρθροΜεγάλες νίκες για Δόξα και Αχιλλέα, σημαντική επικράτηση και του Νικηταρά
Επόμενο άρθροΧριστουγεννιάτικη γιορτή για μικρούς και μεγάλους από το Φιλοτεχνικό Όμιλο Τρίπολης (vid, ph)