Ήττα για τον Πάνα Τρίπολης από τον Πελασγό (+ph)

Σ’ ένα ενδιαφέρον Αρκαδικό ντέρμπι το απόγευμα του Σαββάτου (05/11) στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης, ο Πάνας Τρίπολης ηττήθηκε από τον Πελασγό ΚΟΜ με σκορ 53-62 για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.

Στο συγκεκριμένα παιχνίδι ο Πάνας ήταν καλύτερος σε μεγάλο μέρος του α’ ημιχρόνου, έχοντας και ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ, χάρη στις επιλογές του κοντά στο αντίπαλο καλάθι και τον έλεγχο των ριμπάουντ. Από το φινάλε του α’ ημιχρόνου και στο β’ μέρος ο Πελασγός που στηρίχθηκε και στις λύσεις από μέση και μακρινή απόσταση, αποδείχθηκε πιο αποτελεσματικός επιθετικά, εκμεταλλεύτηκε και τα επιθετικά του ριμπάουντ, πήρε ένα πιο αξιόλογο προβάδισμα στο ματς το οποίο διατήρησε ως το τέλος της αναμέτρησης.

Για την ομάδα του Πάνα ξεχώρισε επιθετικά η τετράδα των Βλαχάκη, Λάζαρη, Κούγια και Καλταμπάνη, ενώ για τον Πελασγό ξεχώρισαν οι Τσίρμπας, Γιαννόπουλος και Φραγγεάς.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Ταβουλαρέας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-11 (Α’), 26-31 (Β’), 38-44 (Γ’), 53-62 (Δ’).
ΠΑΝΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Βασίλης Αλικάκος, Ηλίας Μπαλής): Μακρής, Τριντής 2, Βλαχάκης 13(2), Καλταμπάνης 10(1), Σάββας, Λάζαρης 13(3), Σταματόπουλος 4, Κούγιας 11.
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Γιώργος Τσατσουλής, Γεωργία Μανιάτη): Γιαννόπουλος 14(2), Κουκουλάς 5(1), Καντέλης 2, Μπουγάς 4, Βούλγαρης 5, Φραγγέας 10, Αναστασόπουλος 7(2), Τσίρμπας 15(3), Στριγγλής.

Προηγούμενο άρθροΑστέρας Τρίπολης-ΑΕΚ | Αντίστροφη μέτρηση για την 15η συνάντηση
Επόμενο άρθροΝέα σύσκεψη στην Πολιτική Προστασία για την κακοκαιρία «EVA» – Αποστολή μηνυμάτων 112 εφόσον κριθεί σκόπιμο