Ήττα και απώλεια τίτλου για τις γυναίκες της Άμιλλας στη Σπάρτη

Το βράδυ της Δευτέρας (29/01) η γυναικεία ομάδα της ΓΕΑ Άμιλλας 2000 κλήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο της Σπάρτης να αντιμετωπίσει την αντίστοιχη ομάδα του Σπαρτιατικού για την τελευταία αγωνιστική του αντίστοιχου πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ. Επρόκειτο για μια πολύ σημαντική αναμέτρηση, αφού η ομάδα που θα κέρδιζε θα κατακτούσε το γυναικείο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ για τη φετινή αγωνιστική περίοδο και την παρουσία στα φετινή μπαράζ ανόδου στην Α2 Εθνική κατηγορία γυναικών.

Τελικά ο Σπαρτιατικός ΓΣ αποδείχθηκε καλύτερος στο α’ ημίχρονο αλλά και στο φινάλε της συνάντησης εξασφαλίζοντας τη νίκη και την κατάκτηση του πρωταθλήματος με σκορ 56-48. Η Αρκαδική ομάδα αυτό που κατάφερε, ήταν να βγάλει αντίδραση στο γ’ δεκάλεπτο και επιστρέψει στο ματς από το 34-21 στο 38-37. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως δεν υπήρξε ανάλογα καλή απόδοση με αποτέλεσμα την ήττα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δούβρης, Παναγάκης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-11 (Α’), 34-21 (Β’), 38-37 (Γ’), 56-48 (Δ’).
ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ ΓΣ (Θοδωρής Σφυρής, Σπ. Πατσιλίβας): Σιβενά 15(1), Κουτράκου, Δανιήλ, Τσώκρη, Σκουρά 2, Θόρια 14(1), Ανδριανού 6, Μικεδάκη 2, Βάβαλη, Φλώρου 17, Κομνηνού.
ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000 (Θοδωρής Τσουκαλάς, Γιαβής): Βυτόγιαννη 9(1), Γιαννή Ι. 8(2), Γιαννίκα 2, Κοράκη 11, Μάγκλαρη Ι. 3, Αρχοντάκου 6, Τσουκαλά Π. 7.

Προηγούμενο άρθροΓιώργος Παπαηλιού: “Τόσο λίγα τόσο αργά….”
Επόμενο άρθροΆργος | Δωρεάν μαθήματα γνωριμίας με το Κέντρο για Χαρισματικά – Ταλαντούχα Παιδιά