Ήττα στην πρεμιέρα του final-8 οι νεάνιδες του Πελασγού από τον Ανδρογέα ΓΑΣ

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του final-8 στο 38o Πανελλήνιο Νεανίδων, που διεξάγεται στο ΔΑΚ Καλαμαριάς στη Θεσσαλονίκη, ο Πελασγός ΚΟΜ ηττήθηκε με 33-60 του Ανδρογέα ΓΑΣ και έτσι ξεκίνησε με το «αριστερό» τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στη διοργάνωση.

Η ομάδα της Κρήτης πήρε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 10-6 σ’ ένα δεκάλεπτο στο οποίο η Αρκαδική ομάδα διατηρήθηκε στο σκορ. Η διαφορά έφθασε σε διψήφιο νούμερο με 16-6 στα 8’05’’ πριν το ημίχρονο με καλάθι της Γιαπιτζόγλου και σερί 6-0 για τον Ανδρογέα. Στο φινάλε του α’ μέρους το σκορ κυμαινόταν σταθερά πάνω από τους δέκα πόντους, φθάνοντας μέχρι και τους 17 (30-13) με την Τσαγκαράκη δύο λεπτά πριν το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου.

Στην επανάληψη της αναμέτρηση ο Πελασγός αντιμετώπισε επιθετικά προβλήματα περιορίστηκε στους 3 πόντους στην γ’ περίοδο σ’ ένα επί μέρους 3-18 που ουσιαστικά «έκρινε» την τύχη του ματς. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για το τελικό 33-60

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστασιάδης, Τσουρή, Τσαρδούλιας Χ.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 6-10 (Α’), 17-33 (Β’), 20-51 (Γ’),  33-60 (Δ’).
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Γιώργος Τσατσούλης, Γεωργία Μανιάτη): Μπουζιάνη 2, Παπαδοπούλου 8, Σουρδή, Κυριακοπούλου, Μιχολιά 2, Αθανασοπούλου 4, Στράγκα, Λιακοπούλου, Τσουμπάνου 8, Λίλη 9(1).
ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ ΓΑΣ (Βισκαδουράκης): Παπαγιαννάκη 12(1), Θεοδοσουλάκη 4, Καζάκη 8, Γαλανάκη 2, Κοσμαδάκη, Γιαπιτζόγλου 8(1), Τζανέτη 7(1), Χαλεπάκη 1, Μηλιαρά 5, Τσαγκαράκη 4, Φανουράκη 3(1), Μακράκη 6.