Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Αρκαδικό από τον Πολύβιο

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORTS IMAGES.

Συνέχεια για το πρωτάθλημα της Α1 τοπικής κατηγορίας στην ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ με τη διεξαγωγή της 19ης αγωνιστικής και το απόγευμα της Κυριακής στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης ο ΣΕΦΑ Αρκαδικός καλούνταν να αντιμετωπίσει την αντίστοιχη ομάδα του Πολύβιου σ’ ένα δύσκολο παιχνίδι. Μια αναμέτρηση στην οποία και οι δύο ομάδες ήθελαν το ροζ φύλλο αγώνος για διαφορετικούς λόγους.

Αγωνιστικά αν και η ομάδα του Αρκαδικού αποδείχθηκε αρκετά ανταγωνιστική κυρίως σε ότι αφορά το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, τελικά δεν κατάφερε να στερήσει τη νίκη από την ομάδα του Πολύβιου με 56-63 ο οποίος διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αντιθέτως η ομάδα της Τρίπολης έμεινε στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με παιχνίδι παραπάνω.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους «φιλοξενούμενους» που βρήκαν λύσεις στην επίθεση οι οποίες τους έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα. Αν και προσωρινά προς το φινάλε του α’ δεκαλέπτου ο Αρκαδικός αντέδρασε και πλησίασε στο καλάθι, ακολουθούσε στο σκορ μέχρι το φινάλε του β’ δεκαλέπτου. Στην επανάληψη ωστόσο οι παίκτες του κ. Γεωργακόπουλου ανέβασαν ρυθμούς βρήκαν λύσεις, ισορρόπησαν το ματς και διεκδίκησαν τη νίκη μέχρι το τελευταίο δίλεπτο της συνάντησης. Το φινάλε ήταν πιο ουσιαστικό πάντως για την ομάδα της Μεγαλόπολης που έφτασε στην επικράτηση με σκορ 56-63.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντάσης, Μητσέας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-17 (Α’), 22-33 (Β’), 48-52 (Γ’), 56-63 (Δ’).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος): Χωματάς 3(1), Βερβαινιώτης 3(1), Αλεξόπουλος 9(1), Παππάς 10(3), Στρατόπουλος, Καψιώτης 2, Τσιράκης 3(1), Μικρός 19(1), Χαραλαμπόπουλος, Κουτσουμπός 7(1), Κουλουράς.

ΠΟΛΥΒΙΟΣ ΑΕΜ (Αργύρης Τσώνης): Ανδριόπουλος 8(2), Φραγγέας 8, Τρυφωνόπουλος 18(2), Κωστάπαππας 2, Ραυτόγιαννης 2, Κωτσόπουλος, Βούλγαρης 14, Σιαμπάνης 2, Απέργης 9(1), Μαλούγεβ.

Προηγούμενο άρθροΠέτρος Τατούλης: Νικητής το Ναύπλιο στον 6ο Μαραθώνιο στην πόλη (ph)
Επόμενο άρθροΕπιμελητήριο Αρκαδίας | Εκδηλώσεις σε Άστρος & Μεγαλόπολη για επιδοτούμενα προγράμματα