Ήττα στις λεπτομέρειες για τους Δρομείς από τον Εργοτέλη

Ένα αρκετά δυνατό ματς πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι της Κυριακής (06/02) στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης μεταξύ Συλλόγου Δρομέων και Εργοτέλη για την 10η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής κατηγορίας. Μια αναμέτρηση στην οποία οι «Αρκάδες» τελικά ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες με σκορ 50-55.

Το ματς αποδείχθηκε συναρπαστικό αλλά με ξεκίνημα που επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Μπαλή και έμελλε να αποδειχθεί καθοριστικός για την έκβαση της αναμέτρησης. Το α’ ημίχρονο συνδυάστηκε με αξιόλογες διακυμάνσεις στο σκορ με τους «γηπεδούχους» να διατηρούν το μικρό προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του. Το α’ μέρος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 27-23 και τους Δρομείς να έχουν χάσει μέσα από την αντίπαλη ρακέτα πολλά σουτ, τα οποία θα μπορούσαν να είχαν δώσει σαφές προβάδισμα.

Στην επανάληψη ο Εργοτέλης ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε με καθοριστικούς πόντους και ένα επί μέρους σκορ 1-10 να προηγηθεί με 33-38, κλείνοντας το γ’ δεκάλεπτο στο 37-41. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Δρομείς «επέστρεψαν» με 46-46 στα 04’26, αλλά στο φινάλε οι άστοχες επιλογές στην επίθεση, έπαιξαν ρόλο στο να φτάσει τελικά η Κρητική ομάδα στην επικράτηση με 50-55.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κούλης, Σίμα.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-10 (Α’), 27-23 (Β’), 37-41 (Γ’), 50-55 (Δ’).
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Βασίλης Αλικάκος): Κόκκορης 11(1), Καλούλης 5(1), Μαντίκος 11(1), Μπαλής, Σινανάι 2, Αγγουράς 12(2), Σακελλαράκος 3, Καρλής 6, Σταματόπουλος.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΓΣ (Ι. Βισκαδουράκης, Γ. Γωνιωτάκης): Αθανασιάδης 7, Μαϊστρέλης 8(2), Μπουραντάς, Μανιάδης, Χριστοδούλου, Κουμάκης, Γιαννακόπουλος 10, Χαμηλάκης, Καραλής 9(1), Γουμενάκης 5(1), Μπουμπάρης 16.