Ήττα στις λεπτομέρειες του Αρκαδικού από τον Λακωνικό

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORTS IMAGES.

Το πρωτάθλημα της Α1 κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ συνεχίστηκε με τον ΣΕΦΑ Αρκαδικό να υποδέχεται στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης την ομάδα του Λακωνικού Κρόνου. Η ομάδα της Τρίπολης στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής αποδείχθηκε αρκετά ανταγωνιστική και μάλιστα διεκδίκησε τη νίκη μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα. Νικητής όμως στις λεπτομέρειες αναδείχθηκε ο σύλλογος της Σπάρτης με σκορ 57-61.

Αγωνιστικά η ομάδα του Λακωνικού αποδείχθηκε καλύτερη στο α’ μέρος της συνάντησης και κατάφερε να διατηρεί ένα σταθερό προβάδισμα χάρη στις περισσότερες λύσεις στην επίθεση. Ο Αρκαδικός σταδιακά αντέδρασε και «έκλεισε» τη διαφορά στο φινάλε του α’ ημιχρόνου με 29-32.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν πλήρως ισορροπημένο. Οι «γηπεδούχοι» πλέον βρίσκονταν στο ματς και διεκδικούσαν στα ίσα τη νίκη. Μάλιστα στο ξεκίνημα του δ’ δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 50-45, αλλά ένα καθοριστικό λάθος και ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ μέσα σε δύο φάσεις μετέτρεψαν το σκορ στο 50-50. Οι «Αρκάδες» δεν παράτησαν το ματς καθώς βρέθηκαν στο 53-52 στα 04’22 και στο 56-57 στα 00’40, αλλά ένα ακόμη χαμένο αμυντικό ριμπάουντ και ένα γκολ-φάουλ της ομάδας της Σπάρτης έπαιξαν καθοριστικό ρόλο για το τελικό 57-61.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Καρδαράς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-418 (Α’), 29-32 (Β’), 47-45 (Γ’), 57-61 (Δ’).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος): Χωματάς, Πασπάτης, Αλεξόπουλος 14(4), Παππάς 26(5), Γκέκας, Καψιώτης 5(1), Τσιράκης, Μικρός 10, Χαραλαμπόπουλος, Κουτσουμπός, Συρεγγέλας – Αθανασιάδης, Κουλουράς 2.

ΛΑΚΩΝΙΚΟΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΣ (Αθανάσιος Σκιαδάς): Κόκκολης 2, Κωνσταντίνου 9(2), Μπάχα 6, Προφύρης 5, Σφυρής 2, Σαρηγιαννίδης, Κιούρτζογλου 10(2), Μπεκιάρης, Αγγουράς 5, Λεφακίνης, Θειακός 11, Κόρο 11(1).

Προηγούμενο άρθροΣτις 16 Φεβρουαρίου οι ακροάσεις της ΣΟΝΕ για Ορχήστρα – Χορωδία (vid)