Ήττα στο ντέρμπι κορυφής για Δρομείς από τον Ακάδημο

ΦΩΤΟ: ALEX*F SPORTS IMAGES.

Το μεγάλο ντέρμπι κορυφή ήταν προγραμματισμένο στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής της Α1 τοπικής κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ το απόγευμα του Σάββατου στο κλειστό γυμναστήριο της Τέντας. Σ’ ένα ματς που εξελίχθηκε τελικά όπως αναμενόταν σε ντέρμπι και βρήκε νικήτρια την ομάδα του Ακάδημου με σκορ 63-58.

Αγωνιστικά το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά και βρήκε τις δύο ομάδες για πολύ ώρα να εναλλάσσονται το προβάδισμα στο σκορ. Μάλιστα οι Δρομείς έκλεισαν την γ’ περίοδο προηγούμενοι με 63-58, ωστόσο το τελευταίο δεκάλεπτο δεν αποδείχθηκε καλό για τους «Αρκάδες» που αντιμετώπισαν θέματα στην επίθεση και δέχθηκαν κρίσιμα καλάθια από τους «γηπεδούχους» με αποτέλεσμα το τελικό 63-58.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Τέντας | 08/12/2018 (18:00).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νάστος – Τσιμπούρης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-14 (Α’), 28-28 (Β’), 41-46 (Γ’), 63-58 (Δ’).

ΑΚΑΔΗΜΟΣ ΑΠΣ (Γιώργος Ροζακέας): Ζύμπας 2, Κυριακίδης, Μπόμπολης 2, Κριμιλής 11, Σπαντιδέας 7(1), Διαμαντόπουλος 10(2), Σκοπέτος 26, Μωράκης 5, Παπαδέας, Μασουρίδης.

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Ηλίας Μπαλής): Χατζόπουλος 2, Κλεφτάκης 4, Χρονόπουλος 20(1), Παναγιώτου, Μεϊμετέας 2, Σακελλαράκος 6, Μπαζιωτάκης, Κοσκινάς 5(1), Μπουρής 11(3), Καρλής 6, Κουτσούγερας 2.