Ήττα στο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ για τον Αστέρα

ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής της του πρωταθλήματος της Super League 1 ο Αστέρας Τρίπολης φιλοξενήθηκε στο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ από την οποία τελικά ηττήθηκε με σκορ 2-1. Η Αρκαδική ομάδα πλήρωσε ουσιαστικά τα δύο τέρματα που δέχθηκε στο ξεκίνημα κάθε ημιχρόνου. Στο 4’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάνταλου και μετά από έλεγχο μέσω VAR της σε τράβηγμα του Ματρικάρντι στον Ολιβέιρα και στο 46’ με προβολή του Λιβάγια.

Ο Αστέρας στο β’ μέρος είχε κάποιες αξιόλογες στιγμές στο να μειώσει στο σκορ, ωστόσο αντίδραση ουσιαστικά έβγαλε στο δεύτερο μισό της επανάληψης. Αρχικά με την μείωση στο σκορ μετά από γκολ του Λουίς Φερνάντεθ στο 78’ και στη συνέχεια σε τεράστια ευκαιρία μετά από κεφαλιά του Ιγκλέσιας στο 87’ και απίστευτη επέμβαση του Τσιντώτα. Εν τέλει ο Αστέρας αν και προσπάθησε δεν κατάφερε να φτάσει τουλάχιστον στο βαθμό της ισοπαλίας, παραμένοντας στην τελευταία τριάδα του πρωταθλήματος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (Ηπείρου).

ΒΟΗΘΟΙ: Νικόλαος Δημόπουλος (Φλώρινας), Θεόδωρος Τζιουβάρας (Κοζάνης).

4ος ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γεώργιος Βρέσκας (Πιερίας).

VAR: Ευστάθιος Γκορτσίλας (Μακεδονίας).

AVAR: Χρυσούλα Κουρομπύλια (Δυτ. Αττικής).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 4’ (πεν.) Μάνταλος, 46’ Λιβάγια | 78’ Λουίς Φερνάντεθ.

ΑΣΙΣΤ: 46’ Παουλίνιο.