Ήττα στο «σπίτι» της η ΑΕΚ Τρίπολης από τον Κιθαιρώνα

Για την 7η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας η ΑΕΚ Τρίπολης υποδέχθηκε στο γήπεδο του ΔΑΚ Τρίπολης τον Κιθαιρώνα Καπαρελλίου το απόγευμα της Κυριακής. Μια αναμέτρηση στην οποία οι δύο ομάδες χρειάζονταν πολύ τους βαθμούς. Ειδικά η ΑΕΚ Τρίπολης ήθελε να διεκδικήσει τους πρώτους βαθμούς στο πρωτάθλημα. Αγωνιστικά η ΑΕΚ Τρίπολης αν και βρέθηκε μα παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Γεωργακόπουλου κατάφερε να αντέξει σχεδόν μέχρι το φινάλε στην κατάκτηση του βαθμού ισοπαλίας, ωστόσο σ’ ένα τρίλεπτο (83’-85’) οι «φιλοξενούμενοι» σκόραραν για το τελικό 0-2.

Το α’ ημίχρονο της αναμέτρησης αποδείχθηκε πολύ κακό. Στην επανάληψη οι «φιλοξενούμενοι» κέρδισαν στο 52’ πέναλτι και την αποβολή του Γεωργακόπουλου. Ο Μπροκάκης που πήρε θέση κάτω από τα γκολποστ απέκρουσε την εκτέλεση του Τσέλλου. Οι «φιλοξενούμενοι» στη συνέχεια πίεσαν για το γκολ, είχαν κάποιες αξιόλογες στιγμές, ωστόσο χρειάστηκε να φτάσουμε στο 82’ για να έρθει το 0-1 μετά από πλασέ του Σκουρτανιώτη. Στο 85’ ακολούθησε και το 0-2 με αντεπίθεση του Κιθαιρώνα και γκολ του Μερκούρη.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ιωάννης Τσατσουλής (Αθηνών).

ΒΟΗΘΟΙ: Αθανάσιος Μητράκος (Αθηνών), Χρήστος Μητροφάνης (Αθηνών).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Βλάσιος Θεοδωρόπουλος (Κορινθίας).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 83’ Σκουρτανιώτης, 85’ Μερκούρης.

ΔΟΚΑΡΙΑ:

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 15’΄Καψής, 22’ Κονκονόζι, 30’ Γεωργακόπουλος, 50’ Γεωργακόπουλος, 65’ Ανδριανός, 88’ Αρδάμης | 32’ Τζανέτος, 41’ Μερκούρης, 44’ Αργυρίου, 45’ Ευθυμίου, 65’ Πατσίλης, 84’ Πλαστούργος.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: 50’ Γεωργακόπουλος.

Α.Ε.Κ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Χαρίτος): Γεωργακόπουλος, Πετρόπουλος, Κατής, Καψής, Καϊάφας, Κακκιώνης, Κοντογιαννόπουλος, Αρδάμης, Ανδριανός (77’ Κολιόπουλος), Κονκονόζι (87’ Σελιμίδης), Τσαλγιτζόπουλος (51’ Μπροκάκης).

ΚΙΘΑΙΡΩΝ ΚΑΠΑΡΕΛΛΙΟΥ (Σ. Παπαναστασίου): Γερογιάννης, Τζανέτος (74’ Γκαρδιάνος), Σεχάι (73’ Σκουρτανιώτης), Ευθυμίου, Τσέλλος, Λάμπρου, Αργυρίου, Αποστολόπουλος, Μερκούρης, Πλαστουργός (73’ Δαδάκος), Πατσίλης (90’+1’ Μποθαλής).