Ήττα στο τέλος για τους Δρομείς με κακή διαιτησία

Στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας της ΕΠΣ Αρκαδίας η ομάδα του Συλλόγου Δρομέων το απόγευμα της Κυριακής 08/12 φιλοξένησε τον ΑΟ Γλαύκο, σ’ ένα σημαντικό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες. Ζητούμενο η νίκη για δύο  ομάδες που βρίσκονται στην «ουρά» του βαθμολογικού πίνακα. Νωρίτερα το απόγευμα στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης οι Δρομείς τελικά ηττήθηκαν με σκορ 63-74, αν και παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί μέχρι τα τελευταία λεπτά της δ’ περιόδου.

Οι Δρομείς ξεκίνησαν εντυπωσιακά την αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 24-9 στο φινάλε της α’ περιόδου. Μετά από ένα κακό πεντάλεπτο στη συνέχεια οι «φιλοξενούμενοι» επέστρεψαν στο ματς, αν και οι «κυανοκίτρινοι» διατήρησαν το προβάδισμα. Το φινάλε του α’ μέρους πάντως βρήκε με 34-27.

Στην επανάληψη οι Δρομείς συνέχισαν να έχουν το μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα βρίσκοντας λύσεις στο σκοράρισμα και παρά την πίεση που ασκούσαν οι «φιλοξενούμενοι», για να κλείσει ωστόσο η τρίτη περίοδο με το σκορ στο 52-54. Το τελευταίο δεκάλεπτο αποδείχθηκε στη μεγαλύτερη διάρκειά τους αμφίρροπο αλλά με μικρό προβάδισμα της Αχαϊκής ομάδας. Στο τέλος κάποιες λάθος επιλογές του Δρομεά, αλλά και η κακή αντίδραση των διαιτητών σε αρκετές φάσεις κυρίως στην επανάληψη, επέτρεψαν στους παίκτες του κ. Σπύρου Δεράου να ξεφύγουν στο σκορ και να φτάσουν στη νίκη με 63-74.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 08/12/2019 (17:00).

ΘΕΑΤΕΣ: 150-200.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γαρίνης, Κηπώσης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-9 (Α’), 34-27 (Β’), 52-54 (Γ’), 63-74 (Δ’).

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Ηλίας Μπαλής, Βασίλης Αλικάκος): Χατζόπουλος 12(1), Καλούλης 2, Παππάς 3(1), Καραγιάννης, Μπαλής 10, Σινανάι 5(1), Σπυράκος 2, Μπουρής 17(5), Καρλής 5, Αγγουράς 7(1).

Α.Ο. ΓΛΑΥΚΟΣ ΠΑΤΡΩΝ (Σπύρος Δεράος, Νίκος Πολίτης): Αναστασόπουλος 18(4), Βουρνάς 20(2), Τριπολίδης, Κουμουλουμάτης 5(1), Θανόπουλος 13(2), Παπαβασιλόπουλος 10, Λαμπρόπουλος 2, Χατζηκάλφας, Δημάκος 6.

Προηγούμενο άρθροΟ ΦΟΤ και η μαγισσούλα των Χριστουγέννων “ταξίδεψαν” τα παιδιά στην χώρα του χιονιού (ph/vid)
Επόμενο άρθροΤι έγινε στα Κυριακάτικα ματς της ΕΠΣ Αρκαδίας (08/12)