Ήττα στον τελεταίο τελικό για τους Δρομείς από την Καλαμάτα

Την ήττα γνώρισε η ομάδα του Συλλόγου Δρομέων το απόγευμα της Τετάρτης στο τρίτο και καθοριστικότερο τελικό της σειράς τελικών στην Α’ κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, με 61-55 απέναντι στον ισχυρό ΣΚ Καλαμάτας. Η ομάδα της Τρίπολης είναι γεγονός ότι διεκδίκησε τη νίκη μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, αλλά κάποιοι καθοριστικοί πόντοι από πλευράς γηπεδούχων στέρησαν απλό τους Δρομείς κάτι περισσότερο!

Στο κλειστό της Τέντας η ατμόσφαιρα ήταν εντυπωσιακή από περίπου 1000-1200 περίπου φίλους των δύο ομάδων, ενώ ευτυχώς δεν δημιουργήθηκε το παραμικρό, παρά την ένταση του προηγούμενου αγώνα. Η ομάδα της Τρίπολης επιστρέφει με ψηλά το κεφάλι, αφού διεκδίκησε μέχρι τον τελευταίο τελικό και έχασε στις λεπτομέρειες από το αδιαφιλονίκητο φαβορί του φετινού πρωταθλήματος!

Τα μέτρα ασφαλείας στο κλειστό γυμναστήριο της Τέντας ήταν πολύ έντονα και φυσική ιδιαίτερα έντονη η παρουσία αστυνομική δύναμης λόγω του επεισοδιακού δεύτερου τελικού της Τρίπολης, ωστόσο το απόγευμα της Τετάρτης ευτυχώς δεν συνέβη το παραμικρό, κερδίζοντας αυτή τη φορά μόνο το μπάσκετ. Το θέαμα και η εξέλιξη του τελικού αποζημίωσαν όσους έδωσαν παρουσία στο συγκεκριμένο τελικό.

Αγωνιστικά το ξεκίνημα ήταν καλό για το Σύλλογος Δρομέων που μπήκε πιο καλά στο ματς και πήρε μικρό προβάδισμα, στη συνέχεια όμως οι «γηπεδούχοι» βρήκαν καλύτερο ρυθμό και κατάφεραν να αντιστρέψουν την κατάσταση και να προηγηθούν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με 30-20. Στην επανάληψη οι «Αρκάδες» κατάφεραν και μπήκαν καλύτερα και σταδιακά επέστρεψαν στην αναμέτρηση ισοφαρίζοντας σε 35-35. Το τελευταίο δεκάλεπτο ωστόσο ήταν πιο ουσιαστικό για τους «Μεσσήνιους» που ήταν πιο αποτελεσματικοί και πιο εύστοχοι και κατάφεραν να διατηρήσουν ένα προβάδισμα 5-9 πόντων. Όσο και αν πάλεψε μειώνοντας το σκορ η ομάδα του Συλλόγου Δρομέων δεν κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση της νίκης.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό Δημοτικό Γυμναστήριο.

ΘΕΑΤΕΣ: 1000-1200.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Νάστος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-11 (Α’), 30-20 (Β’), 41-39 (Γ’), 61-55 (Δ’).

ΚΑΛΑΜΑΤΑ Σ.Κ. (Γιαννακόπουλος): Γερμανός 6(2), Γαρίνης, Γεωργανάς 11, Τσικούρης 12(1), Κριμιλής 5, Κούτρης 3(1), Γιαννουκάκης 14, Φωτάκης 2, Τριανταφυλλόπουλος 8(2).

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Μπαλής): Μαρκόπουλος 3(1), Καλούλης, Δελής 9, Σωτηρόπουλος, Παπακώστας 6, Μπαλής 12(1), Κοσκινάς 8(2), Μπουρής 11(2), Μικελής 2, Κουτσούγερας 4.

Προηγούμενο άρθροΑπευθείας αεροπορική σύνδεση Περιφέρειας Πελοποννήσου-Δανίας
Επόμενο άρθροΓ. Γκρίτζαλης στη ΔΡΤ 91,5: Αναγνωρίστηκε ο πρότερος έντιμος βίος στον κατηγορούμενο της δολοφονίας Παπαναστασίου! (ήχος)