Ήττα των κορασίδων του Πελασγού από την Άμιλλα, αλλά προβάδισμα τίτλου

Μετά από ένα συναρπαστικό ντέρμπι με μεγάλη βαθμολογική σημασία, καθώς κρινόταν ουσιαστικά ο τίτλος στην ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, οι κορασίδες της ΓΕΑ Άμιλλας «φιλοξένησαν» τον Πελασγό ΚΟΜ για την β’ φάση του αντίστοιχου πρωταθλήματος. Με δεδομένο το +5 (54-49) του αγώνα του α’ γύρου η Άμιλλα χρειαζόταν νίκη με +6 για να κατακτήσει το πρωτάθλημα. Τελικά η ομάδα της Μεγαλόπολης κατάφερε στο φινάλε της πεντάλεπτης παράτασης να «αντέξει» στην πίεση, να υπερασπιστεί τη διαφορά του πρώτου αγώνα της β’ φάσης και να περιορίσει την ήττα της με 60-56. Γεγονός που εξασφαλίζει στη Μεγαλοπολίτικη ομάδα πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με την Άμιλλα και προβάδισμα τίτλου, αφού σε περίπτωση νίκης στην έδρα του ΑΣ Βατικιώτη (25/04, 18:00), εξασφαλίζει το πρωτάθλημα.

Σε ότι αφορά το ματς, εξελίχθηκε σε ένα εξαιρετικά συναρπαστικό ντέρμπι που έκρινε ουσιαστικά τον τίτλο στις λεπτομέρειες.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νάστος, Μητσέας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-12 (Α’), 26-21 (Β’), 36-35 (Γ’), 47-47 (Δ’), 60-56 (Δ’).
ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000 (Παρασκευή Τσουκαλά, Θοδωρής Τσουκαλάς): Βυτόγιαννη 16(1), Γιαννή 7(2), Παπαπέτρου, Μάγκλαρη Αικ. 20(1), Πολυχρονοπούλου 2, Αρχοντάκου 15, Γιαβή, Ξουρή, Πετροπούλου.
ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΚΟΜ (Γεωργία Μανιάτη, Γιώργος Τσουκαλάς): Μπουζιάνη 4, Στράγκα, Σούρδη 4(1), Κυριακοπούλου 8, Αθανασοπούλου, Μαχαίρα, Λιακοπούλου 2, Τσουμπάνου 20, Λίλη 18.