Ήττα του Πάνα από τον ισχυρό Δίωνα Κυπαρισσίας

Την ήττα γνώρισε ο Πάνας Τρίπολης το απόγευμα του Σαββάτου (09/12) στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης με αντίπαλο την ισχυρή ομάδα του Δίωνα Κυπαρισσίας με σκορ 55-96. Ένα ματς στο οποίο η διαφορά δυναμικότητας ήταν μεγάλη.

Αν και στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Πάνας έβγαλε αγωνιστική διάθεση και πάθος στο παρκέ, καταφέρνοντας να κρατηθεί στο ματς μέχρι και τις αρχές της β’ περιόδου (23-23 στα 09’05 και 25-29 στα 07’25), όταν οι «φιλοξενούμενοι» βρήκαν ρυθμό κατάφεραν να «καθαρίσουν» το ματς πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο με επί μέρους σκορ 3-19 στα τελευταία 06’36’’ του α’ μέρους).

Στην επανάληψη η Μεσσηνιακή ομάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο με «κυριαρχία» στο γ’ δεκάλεπτο (επί μέρους σκορ 11-33) για το 41-83 στο φινάλε της τρίτης περιόδου και το τελευταίο 10λεπτο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα με τους ρυθμούς να «πέφτουν» και τους δύο προπονητές να ρίχνουν στο ματς και παίκτες με μικρό χρόνο συμμετοχής.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης  | 09/12/2023 (19:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπακετέα Μαρ., Μπακετέας Κων.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20 (A’), 30-50 (Β’), 41-83 (Γ’), 55-96 (Δ’).
ΣΚ ΠΑΝΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Βασίλης Αλικάκος): Μπαλής 4, Τριντής 8(2), Παπαδόπουλος, Τσιαμούλος, Νταγιάντης 3(1), Τραχανάς 5(1), Ασημακόπουλος, Καλταμπάνης 21, Χουντάλας, Δαύρος 6(1), Κουτρας 8.
ΓΑΕΤ ΔΙΩΝ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Δημήτρης Θεοδωρόπουλος): Τσίρμπας 9(1), Μπακογιάννης 7, Κίτσος, Πελεκάνος 35(1), Βωβός, Τσαγκάνης 17(2), Καλλιάνης, Κοσσάρας 17, Μιχόπουλος 8, Μιχαλόπουλος 3, Αντωνόπουλος, Λιακόπουλος.

Προηγούμενο άρθροΣημαντική νίκη του Αρκαδικού 61-60 απέναντι στον Σπαρτιατικό
Επόμενο άρθροΠήρε το ντέρμπι στο Λεωνίδιο ο Παναρκαδικός και διατηρείται πρωτοπόρος