Ήττα του Πολύβιου από τον πρωτοπόρο ΓΣ Γαργαλιάνων

Την ήττα τελικά γνώρισε στο μεγάλο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής ο δεύτερος στη βαθμολογία της Α1 κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ από τον πρωτοπόρο και αήττητο ΓΣ Γαργαλιάνων με σκορ 56-44. Ένα αποτέλεσμα που εξασφαλίζει σε μεγάλο βαθμό την «πρωτιά» στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος στη Μεσσηνιακή ομάδα.

Το ματς ήταν ντέρμπι για τρία τουλάχιστον δεκάλεπτο, ωστόσο ο Πολύβιος αντιμετωπίζοντας δυσκολίες από την αμυντική λειτουργία των «γηπεδούχων» στην επανάληψη δεν μπόρεσε να είναι όσο ανταγωνιστικός θα ήθελε για να φτάσει τελικά στη νίκη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιμπούρης, Καρδαράς.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17 (Α’), 25-28 (Β’), 40-37 (Γ’), 56-44 (Δ’).
ΓΣ ΓΑΡΓΑΛΙΑΝΩΝ (Αντώνης Κούτρης): Μακρής, Κλεφτάκης 4, Λαζαρίδης 6, Γιαννόπουλος 9, Τσαγκάνης, Καραγιαννίδης 20, Δημητρακόπουλος, Κυριακόπουλος 6, Γιαννακόπουλος 7(1), Μητρόπουλος, Μιχαλόπουλος 4.
ΠΟΛΥΒΙΟΣ ΑΕΜ (Δημήτρης Γεωργαντάς): Χατζηαγγέλου 8, Τζιούβελης 9, Τρυφωνόπουλος 6, Σιαμπάνης, Θεοδωρόπουλος 2, Κωτσόπουλος, Σιαμπής, Νικολόπουλος, Απέργης 5(1), Κουτίβας 11(1), Γεωργαντάς 3.

Προηγούμενο άρθροΓλέντι και χαμόγελα στον αποκριάτικο χορό του μουσικού σχολείου Τρίπολης (ph/vi)