Κανένα περιθώριο αμφισβήτησης από Αστέρα 2-0 τον Απόλλων Σμύρνης

ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League η ομάδα του Αστέρα Τρίπολης υποδέχθηκε το απόγευμα του Σαββάτου 22/09 την αντίστοιχη ομάδα του Απόλλων Σμύρνης, στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης». Στόχος η νίκη και μόνο αυτή μετά τις τρεις ήττες στις πρώτες αγωνιστικές που δεν άφηναν άλλα περιθώρια στους «κυανοκίτρινους».

Στο συγκεκριμένο παιχνίδι το απόγευμα του Σαββάτου ο Αστέρας με κομβικής σημασίας το πρώτο 10λεπτο στο οποίο κατάφερε να σκοράρει δύο τέρματα κατάφερε να βρει το δρόμο για την πρώτη του φετινή επικράτηση στο ματς. Έλεγξε το ματς συνολικά στο πρώτο ημίχρονο, κράτησε χαμηλά το ρυθμό δίνοντας έμφαση στην αμυντική λειτουργία στην επανάληψη, κατάφερε χωρίς πρόβλημα να φτάσει στην επικράτηση με 2-0.

Στο πρώτο ημίχρονο το ξεκίνημα αποδείχθηκε εξαιρετικό για τον Αστέρα που ήταν απειλητικός και ουσιαστικός μαζί. Κατάφερε να σκοράρει στο 4’ και στο 9’ με Κυριακόπουλο και Μανιά αντίστοιχα και να ελέγξει στη συνέχεια πλήρως την αναμέτρηση ψάχνοντας και τρίτο τέρμα. Την ίδια ώρα ο Απόλλωνας προσπάθησε μετά το 20’ να βρει αντίδραση αλλά δεν κατάφερε επί της ουσίας κάτι αξιόλογο.

Στην επανάληψη ο Αστέρας έδωσε μεγαλύτερη έμφαση στην αμυντική του λειτουργία, έριξε τους ρυθμούς του ματς και κατάφερε επί της ουσίας να μην απειληθεί ιδιαίτερα από τους «φιλοξενούμενους». Μάλιστα στο φινάλε οι «γηπεδούχοι» δημιούργησαν κάποιες καλές στιγμές και για τρίτο γκολ.

ΓΗΠΕΔΟ: «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» | 22/09/2018 (18:15).

ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.