«Καθάρισε» αγωνιστικό χώρο και…Παναιτωλικό

Ο Αστέρας Τρίπολης έκανε ότι μπορούσε για να καθαρίσει τον αγωνιστικό χώρο από τα χιόνια, το κατάφερε εξαιρετικά, δέχτηκε τα συγχαρητήρια της Super League και πανέτοιμος για την αναμέτρηση με τον Παναιτωλικό έφτασε στη νίκη με 2-0 και σκόρερ τους Μουνάφο (7’) και Λουίς (69’).

Ο Αστέρας Τρίπολης έκανε ότι ήθελε τον Παναιτωλικό στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε μόλις στο 7ο λεπτό με τον Μουνάφο να δέχεται την κεφαλιά-ασίστ του Μπαράλες και να γράφει το 1-0. Αντίδραση από τους φιλοξενούμενους δεν υπήρξε με τους Αρκάδες να κερδίζουν εύκολα τις μονομαχίες και να δημιουργούν επιθέσεις και φάσεις. Με λίγη προσοχή οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα όπως με τον Ριέρα, τον Ρεγίς ή τον Χερόνιμο Μπαράλες που βρέθηκαν σε θέση βολής αλλά δεν πέτυχαν το πολυπόθητο γκολ. Ο Παναιτωλικός πάντως έκανε πολύ εύκολη τη ζωή του Αστέρα με το 1-0 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος κύλησε με παρόμοιο τρόπο. Οι γηπεδούχοι δημιουργούσαν, οι φιλοξενούμενοι δεν απειλούσαν και το γκολ του Λουίς Φερνάντες στο 69’ κλείδωσε για τα καλά το αποτέλεσμα. Ο Ισπανός είχε προειδοποιήσει και νωρίτερα με κεφαλιά, ενώ κοντά στο 3-0 έφτασε και ο Μπαράλες με σουτ μέσα από την περιοχή. Το τελικό σκορ 2-0 ήταν πέρα για πέρα δίκαιο με τον Αστέρα να παραμένει στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος και να υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική την Λάρισα.