«Καθάρισε» και τον Πανιώνιο σε φιλικό ο Αστέρας! (vid)

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ κέρδισε τον Πανιώνιο 2-0 στη φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης”.

Με δύο γκολ μέσα σε ισάριθμα λεπτά ο ΑΣΤΕΡΑΣ κέρδισε τον Πανιώνιο στο πρώτο φιλικό που έδωσε μπροστά στους φιλάθλους μας. Στο 35′ ο Τσουκαλάς άνοιξε το σκορ με σουτ από το ύψος της περιοχής όπου η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Θεοδωρόπουλου για το 1-0.

Στο 37′ ο Κουρμπέλης με κάθετη πάσα έδωσε την ασίστ στον Ιωαννίδη, ο οποίος πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και με πολύ όμορφο αριστερό πλασέ, έκανε το 2-0. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ με την ομάδα μας να μην απειλείται σε κανένα σημείο της αναμέτρησης.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΣΤΕΡΑΣ: Kosicky (58′ Αθανασιάδης), Μπέρτος (88′ Igor), Τριανταφυλλόπουλος, Κουρμπέλης (79′ Sefil), Γιαννούλης (88′ Νάτσης), Δημούτσος (82′ Stanisavljevic) , Τσουκαλάς (58′ Hamdani), Καλτσάς (82′ Nico Fernandez), Τσιλιανίδης (73′ Chavez), Mazza (73′ Κώτσιρας), Ιωαννίδης.

Δείτε βίντεο με τα γκολ της φιλικής αναμέτρησης:

asterastripolis.gr

Το ρεπορτάζ της Δημοτικής Ραδιοφωνίας Τρίπολης για τον αγώνα:

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος

Ακόμη ένα φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας έδωσε ο Αστέρας Τρίπολης το απόγευμα της Κυριακής απέναντι στον Πανιώνιο. Αυτό ήταν το πρώτο φιλικό ματς μπροστά στο κοινό του, καθώς διεξήχθη στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» παρουσία περίπου 1700 φίλων της ομάδας και το τέταρτο συνολικά στην φετινή Καλοκαιρινή προετοιμασία. Το παιχνίδι με την ομάδα της Νέας Σμύρνης αποτέλεσε ένα δυνατό φιλικό τεστ στο οποίο η ομάδα της Τρίπολης έδειξε για ακόμη ένα ματς θετικά στοιχεία και καλή παρουσία, κερδίζοντας την αναμέτρηση με σκορ 2-0 χάρη σε τέρματα των Τσουκαλά και Ιωαννίδη! Αποτέλεσμα η τέταρτη επικράτηση σε ισάριθμα φιλικά ματς από την αρχή της προετοιμασίας.

Αγωνιστικά λοιπόν ο Αστέρας Τρίπολης έδειξε ακόμη καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο σε σχέση με τα προηγούμενα ματς απέναντι σ’ έναν πιο δυνατό αντίπαλο. Ειδικά από το 25 και ύστερα καθώς επίσης και σε όλη τη διάρκεια της επανάληψης «κυριάρχησε» στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας την κατοχή της μπάλας και μια ωραία εικόνα στην «κυκλοφορία» της! Παράλληλα ο Αστέρας έδειξε συγκέντρωση και στα μετόπισθεν με αποτέλεσμα να μην απειληθεί παρά μόνο σε μία περίπτωση στο πρώτο ημίχρονο μετά από ένα σουτ του πρώην «κυανοκίτρινου» Φούντα.

Η ομάδα της Τρίπολης είναι αλήθεια ότι ξεκίνησε λίγο καλύτερα το ματς. Είχε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να επιβάλει το δικό της ρυθμό στο ματς. Είχε την καλή κυκλοφορία της μπάλας, αλλά αδυνατούσε να δημιουργήσει επικίνδυνες στιγμές στην αντίπαλη περιοχή. Παρ’ όλα αυτά και ο Πανιώνιος προσπαθούσε κατά διαστήματα να προωθηθεί με τη μπάλα στα πόδια της και να ψάχνει τρόπο να απειλήσει προς την εστία του Κοζίσκι. Έτσι συνολικά το πρώτο μισό της αναμέτρησης βρήκε ισορροπημένο το ματς με μια ελαφρά υπεροχή των «γηπεδούχων».

Η πρώτη ωστόσο καλή στιγμή του παιχνιδιού ήρθε από την ομάδα του Πανιωνίου όταν ο Φούντας βρίσκοντας χώρο προς την αντίπαλη εστία κατάφερε να πιάσει ένα καλό σουτ το οποίο εξουδετέρωσε δύσκολα ο Κοζίσκι σε κόρνερ.

Μετά το πρώτο 25λεπτο όμως ο Αστέρας φάνηκε να ανεβάζει ρυθμούς και μέσα από την πιο ουσιαστική κυκλοφορία της μπάλας και την σωστή τοποθέτηση στον αγωνιστικό χώρο, κατάφερε να βρει τις προϋποθέσεις για την επίτευξη των τερμάτων. Στο 35’ μετά από ωραία ανάπτυξη του Αστέρα ο Τσουκαλάς βρήκε χώρο προς την αντίπαλη εστία και από την αντίπαλη περιοχή πρόλαβε να πιάσει ένα σουτ το οποίο κόντραρε στον Οικονόμου και μέσω αυτού ουσιαστικά κατέληξε στην εστία του Θεοδωρόπουλου για το 1-0.

Πριν καλά-καλά προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των φίλων του Αστέρα, ήρθε στο 37’ ακόμη μια ωραία επίθεση του Αστέρα με τον Κουρμπέλη να βρίσκει με ωραία κάθετη μπαλιά τον Ιωαννίδη ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0. Η ομάδα της Τρίπολης είναι αλήθεια ότι ανέβασε απόδοση και είχε την υπεροχή μετά το πρώτο γκολ και μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με καλύτερο τον Αστέρα Τρίπολης κάτι το οποίο συνεχίστηκε και στην επανάληψη. Η ομάδα της Τρίπολης έχοντας και το προβάδισμα από το πρώτο 45λεπτο έδειξε ακόμη καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο σε ότι είχε να κάνει με την κυκλοφορία της μπάλας. Οι παίκτες του κ. Μάκη Χάβου είχαν τον έλεγχο του ματς και μέσα από την κατοχή της μπάλας δεν επέτρεπαν στον Πανιώνιο να αντιδράσει αποτελεσματικά και να απειλήσει με κάποια τελική προσπάθεια.

ΓΗΠΕΔΟ: Αστέρας Τρίπολης.
ΘΕΑΤΕΣ: 1000-1500.
ΚΑΙΡΟΣ: Συννεφιασμένος.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιάννης Δελφάκης (Αρκαδίας).
ΒΟΗΘΟΙ: Τρύφωνας Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Δημήτρης Βεργέτης (Αρκαδίας).
Δ’ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χρήστος Βεργέτης (Αρκαδίας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 35’ Τσουκαλάς, 37’ Ιωαννίδης.
ΔΟΚΑΡΙΑ: –

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μάκης Χάβος): Κοζίσκι (59’ Αθανασιάδης), Μπέρτος (88’ Ιγκόρ), Τριανταφυλλόπουλος, Κουρμπέλης (79’ Σεφί), Γιαννούλης (88’ Νάτσης), Δημούτσος (82’ Στανισάβλιεβιτς), Τσουκαλάς (59’ Χαμντανί), Καλτσάς (82’ Φερνάντεθ), Τσιλιανίδης (73’ Τσάβες), Μάσα (73’ Κώτσιρας), Ιωαννίδης (79’ Σεντρί).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Θεοδωρόπουλος, Ρισβάνης (82’ Κι Ουάτα), Κόρμπος, Βλάχος (46’ Αγγελόπουλος), Οικονόμου (82’ Πατσατζόγλου), Ανσαριφάντ (73’ Καθάριος), Σιώπης (82’ Πινιώτης), Ολαϊτάν, Αντωνιάδης (57’ Τασουλής), Φούντας (26’ Μασούρας), Μπεν (57’ Μασούντ).