Κυπελλούχος Αρκαδίας η ΑΕ Δημητσάνας (+ph)

Το απόγευμα της Τετάρτης (03/05) η ΑΕ Δημητσάνας κατέκτησε το Κύπελλο Αρκαδίας επικρατώντας του Ερμή Μελιγούς με σκορ 2-4 στη διαδικασία των πέναλτι (1-1 ο κανονικός αγώνας και 2-2 η παράταση) κατακτώντας και πάλι ύστερα από 39 χρόνια το τρόπαιο. Σ’ ένα τελικό που είχε πολύ ενδιαφέρουσα εξέλιξη με τέσσερα γκολ στην κανονική διάρκεια του ματς, εναλλαγή συναισθημάτων και φυσικά το έξτρα ημίωρο και τη διαδικασία των πέναλτι η ομάδα της Γορυνίας στέφθηκε άξια Κυπελλούχος Αρκαδίας.

Αγωνιστικά η ομάδα της ΑΕ Δημητσάνας ευτύχησε να προηγηθεί στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης με Μαχαιρίδη στο 10’ αλλά τον Ερμή να ισοφαρίζει στο άμεσα στο 17’ με τον Γουόρντεν. Σε ένα 90λεπτο που είχε φάσεις και για τις δύο ομάδες στο να σημειώσουν και δεύτερο τέρμα. Είχε ένταση σε μια «μονομαχία» για την διεκδίκηση της μπάλας στο 62’ που παραλίγο να «τινάξει στον αέρα» το ματς και με την ένταση να διατηρείται μέχρι το φινάλε της παράτασης, ευτυχώς όμως χωρίς συνέχεια. Σε ότι αφορά την κανονική διάρκεια ο Ερμής είχε την υπεροχή κατά διαστήματα στο α’ μέρος, η ομάδα της Γορτυνίας ανέβασε ρυθμούς και μπήκε δυνατά στην επανάληψη για να ισορροπήσει τελικά στο δεύτερο μισό του β’ ημιχρόνου η «βυσσινί» ομάδα. Μέχρι το φινάλε διατηρήθηκε το 1-1.

Στην παράταση οι δύο ομάδες έδειξαν μεγάλη διάθεση για τη νίκη. Η Δημητσάνα μπήκε δυνατά και ευτύχησε να κάνει το 2-1 με φοβερό γκολ του Σεφερλή, για να απαντήσει τελικά ο Ερμής στο 112’ με τον Γουόρντεν για το 2-2.

Στη διαδικασία των πέναλτι μεγάλος πρωταγωνιστής αποτέλεσε ο Δημήτρης Δημητρίου ο οποίος κατάφερε να πιάσει δύο πέναλτι και κάπως έτσι να οδηγήσει στην κατάκτηση του τροπαίου την ΑΕ Δημητσάνας.

Πολύ ωραία ατμόσφαιρα χωρίς να λείπουν κάποιες εντάσεις δημιούργησαν οι φίλαθλοι των δύο ομάδων, ωστόσο η φίλοι της ομάδας της Γορτυνίας δημιούργησαν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στο «Θ. Κολοκοτρώνης» αποτελώντας ο 12ος παίκτες των παικτών του Γιάννη Καδά.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νίκος Γεωργόπουλος (Αρκαδίας).
ΒΟΗΘΟΙ: Μάριος Παπαγεωργίου (Αρκαδίας), Νίκος Λουκάς (Αρκαδίας).
Δ’ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Μπόζνος (Αρκαδίας).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΑΓΩΝΑ: Θοδωρής Παλιογιάννης (Αρκαδίας).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ: Ιωάννης Πορφύρης (Αρκαδίας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 17’ Γουόρντεν, 112’ Γουόρντεν | 10’ Μαχαιρίδης, 93’ Σεφερλής.
ΑΣΙΣΤ: 17’ Σεζίστα, 112’ Στρέμπας | 10’ Χασάι.
ΔΟΚΑΡΙΑ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 34’ Αδάμης, 64’ Καπράνος (πάγκος) | 63’ Κυριακόπουλος, 81’ Μανδρώνης, 88’ Σεφερλής, 91’ Πέτρου.
ΑΠΟΒΟΛΕΣ: 99’ Σεζίστα | 64’ Κουστένης (πάγκος – παράγοντας).
ΕΡΜΗΣ ΜΕΛΙΓΟΥΣ (-): Κατσιαούνης, Σεζίστα, Γουάρντεν, Ράλλιος Γερ., Σελλής, Στρέμπας, Κατσίρης (72’ Κρίνε), Αδάμης, Βέργος, Χαρμπαλής (105’ Σούρσος), Σαραντόπουλος.
ΑΕ ΔΗΜΗΤΣΑΝΑΣ (Γιάννης Καδάς): Δημητρίου, Μαχαιρίδης (71’ Πέτρου), Μπούτας, Μανδρώνης, Αντωνίου, Κυριακόπουλος, Σωτηρόπουλος (91’ Καδάς), Λάγκας, Χασάι, Τζάνος (71’ Σεφερλής), Καδάς (114’ Νέζος).

Προηγούμενο άρθροΟ Γ.Καρβελάς (Οικολόγοι Πράσινοι-Πράσινη Ενότητα) στη ΔΡΤ: “Είμαστε αντίθετοι στις ΑΠΕ στο Μαίναλο.Θα υπάρξουν επιπτώσεις” (vid)
Επόμενο άρθρο«Ο Μισάνθρωπος» | Συνέντευξη με τον σκηνοθέτη Κωνσταντίνο Σκιντζή (video)