Λύγισε στην «επανάληψη» ο Αστέρας από τις λύσεις που βρήκε στην επίθεση ο Παναθηναϊκός

ΦΩΤΟ: ASTERASTRIPOLIS.GR

Το απόγευμα της Κυριακής (21/01) στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής της Super League 1, ο Αστέρας Τρίπολης «φιλοξενήθηκε» στο «Απ. Νικολαΐδης» από τον Παναθηναϊκό σ’ ένα ματς με ισχυρό κίνητρο για τη νίκη και από τις δύο ομάδες. Σε μια αναμέτρηση στην οποία οι δύο ομάδες είχαν τις καλές στιγμές τους οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που έφτασαν στη νίκη με σκορ 2-0.

Αγωνιστικά οι «πράσινοι» είχαν την πρωτοβουλία κινήσεων από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και απείλησαν κυρίως με τελικές ενέργειες που δεν ανησυχήσαν ιδιαίτερα τον Γραμματικάκη. Σημαντικές στιγμές παρ’ όλα αυτά αποτέλεσαν στο 10’ ένα σουτ εκτός περιοχής του Σπόραρ που έβγαλε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του Αστέρα, καθώς και το κακό τελείωμα από εξαιρετική θέση του Κώτσιρα, με το οποίο έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

Από την πλευρά τους οι «Αρκάδες» δεν αξιοποίησαν το σοβαρό λάθος του Λοντίγκιν που είχε βγει εκτός μεγάλης περιοχής, όταν μετά από ασυνεννοησία ο Σουρλής έκλεψε τη μπάλα αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει εύστοχα στην αντίπαλη κενή εστία. Στο 28’ ο Καλτσάς με φοβερό σουτ στην κίνηση μετά από σέντρα του Σίτο, ανάγκασε τον Λοντίγκιν να αποκρούσει εντυπωσιακό με το πόδι.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός αποδείχθηκε ακόμη καλύτερος. Ήταν πιο αποτελεσματικός στην επίθεση σκοράροντας στο 50’ με τον Αϊτόρ και στο 74’ με κεφαλιά του Γεβντάι ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Μαντσίνι για το 2-0. Επιπλέον αμυντικά έκλεισε ακόμη περισσότερο τους χώρους και δυσκόλεψε αρκετά τον Αστέρα στον να δημιουργήσει κάποια καλή στιγμή. Ενδεχομένως στο 84’ η αποτυχημένη προσπάθεια του Ρεγκίς να πιάσει την κεφαλιά από καλή θέση, να αποτέλεσε μια από τις καλύτερες στιγμές των «Αρκάδων» στο β’ 45λεπτο. Σ’ ένα διάστημα στο οποίο μετά από ένα σημείο ο ρυθμός έπεσε με αρκετές καθυστερήσεις λόγω αλλαγών και φάουλ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών).
ΒΟΗΘΟΙ: Ιωάννης Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), Μιχαήλ Παπαδάκης (Ηρακλείου).
Δ’ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ανδρέας Γκάμαρης (Αθηνών).
VAR: Κωνσταντίνος Τσέτσιλας (Καστοριάς).
AVAR: Κωνσταντίνος Νικολαΐδης (Μακεδονίας).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Δημήτριος Κύρκος (Θεσπρωτίας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 50’ Αϊτόρ, 74’ Γεβντάι
ΑΣΙΣΤ: 50’ Μαντσίνι, 74’ Μαντσίνι.
ΔΟΚΑΡΙΑ:
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 44’ Ζουκάνοβιτς, 65’ Αλάγκμπε, 79’ Μάντζης, 88’ Ρεγκίς, 90’ Αλάγκμπε, 90’+1’ Ζουγλής | 89’ Αϊτόρ.
ΑΠΟΒΟΛΕΣ: 90’ Αλάγκμπε.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Λοντίγκιν, Αράο, Γεντβάι, Βαγιαννίδης (86’ Λημνιός), Μλαντένοβιτς, Ρούμπεν Πέρεθ (86’ Ακαϊντίν), Κώτσιρας, Μπερνάρντ (86’ Ζέκα), Βέρμπιτς (26 λ.τρ. Αϊτόρ), Μαντσίνι, Σπόραρ (61’ λ.τρ. Τσοκάι).
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Γραμματικάκης, Ρούμπεν Γκαρθία, Χουχούμης (86’ Άλβαρες), Μουνάφο (72’ Γιαμπλόνσκι), Μάντζης, Καλτσάς (72’ Μπαρτόλο), Σουρλής (58’ Ζουγλής), Σίτο (46’ Ρεγκίς), Χριστόπουλος, Αλάγκμπε, Ζουκάνοβιτς.

Προηγούμενο άρθροΝίκη στο επεισοδιακό ματς με την Ολυμπιάδα για τον ΑΣ Λεωνιδίου
Επόμενο άρθροΛαϊκή Συσπείρωση Πελοποννήσου: «Συμπαράσταση στον δίκαιο αγώνα των βιοπαλαιστών αγροτών!