Με απίθανη Κεπεσίδου η εθνική νίκησε την Πορτογαλία

Πηγή φωτο: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Με την τερματοφύλακα Μάγδα Κεπεσίδου να πραγματοποιεί τρομερή εμφάνιση, «κατεβάζοντας ρολά» στην εστία της και πετυχαίνοντας ακόμη και γκολ (!), η εθνική χάντμπολ των γυναικών πέτυχε παλικαρίσια νίκη με 16-15 επί της Πορτογαλίας, στον τελευταίο αγώνα της για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος. Χωρίς την κορυφαία παίκτριά της, τη Λαμπρίνα Τσάκαλου, που τραυματίστηκε στο παιχνίδι της Παρασκευής (23/11) με τη Ιταλία, η ελληνική ομάδα κατάφερε να κατακτήσει τη δεύτερη θέση του 3ου ομίλου, που διεξήχθη στο Αμύνταιο, και θεωρητικά ελπίζει σε πρόκριση στα πλέι-οφ, όπου θα περάσει η καλύτερη δεύτερη μεταξύ των τεσσάρων συνολικά ομίλων (οι υπόλοιποι τρεις διεξάγονται την επόμενη εβδομάδα).

Με δεδομένο ότι το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα τερμάτισε με τέσσερις βαθμούς και αρνητικό συντελεστή τερμάτων (-5), φαντάζει πολύ δύσκολο να πάρει την πρόκριση, όμως σε κάθε περίπτωση η παρουσία της ελληνικής ομάδας ήταν άκρως ελπιδοφόρα, ενώ αν δεν υπήρχε η ατυχία με την Τσάκαλου, ίσως να μπορούσε να προβάλει αντίσταση και στη Λευκορωσία, που πήρε την πρώτη θέση και το εισιτήριο για τα πλέι-οφ.

Το πρώτο ημίχρονο είχε απόλυτες πρωταγωνίστριες τις δύο τερματοφύλακες. Η Γκόις κράτησε ανέπαφη την εστία της για 20 λεπτά (από το 3΄30΄΄ ως το 23΄30΄΄), αλλά στο διάστημα αυτό η Πορτογαλία πέτυχε μόλις τρία γκολ, αφού η Κεπεσίδου έπιανε τα πάντα! Από το 15΄ και μετά η διεθνής γκολκίπερ δεν δέχθηκε γκολ και, στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, η ελληνική ομάδα πήρε προβάδισμα με 5-4. Στο δεύτερο ημίχρονο η Κατερίνα Βαφειάδου «ξεκλείδωσε» την ελληνική επίθεση και η «γαλανόλευκη» προηγήθηκε 9-5 στο 38΄. Στα επόμενα 11 λεπτά η εθνική σκόραρε μόνο μία φορά, με την… Κεπεσίδου, και η Πορτογαλία ισοφάρισε σε 10-10, αλλά τα γκολ της Βαφειάδου και η δυνατή άμυνα ξαναέδωσαν «βραχεία κεφαλή» στην ελληνική ομάδα. Στο τελευταίο λεπτό το συγκρότημα του Μενέλαου Δανήλου αγωνίστηκε με δύο παίκτριες λιγότερες, λόγω αποβολών, αλλά κράτησε το «χρυσό» 16-15 και πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη.

Οι συνθέσεις:
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Γκόις, Φερέιρα Λόπες 2, Μοντέιρο, Ροντρίγκες Σαμπίνο 1, Μοργκάδο, Ολιβέιρα, Σοάρες, Ντα Σίλβα Περέιρα 3, Φερέιρα, Βιέιρα Λόπες 4, Αμάδο, Φερνάντες 1, Εμίδιο Ροντρίγκες 4, Σόουζα, Σίσε Σουάρε, Ρεσέντε.
ΕΛΛΑΔΑ: Κεπεσίδου 1, Βασιλειάδου, Φράγκου 1, Ανδρίτσου, Στουγιαννίδου 3, Μούρνου, Μάστακα 2, Αργυροπούλου, Σαραντάκου, Γκάτζιου 1, Ζυγούρα, Ράτσικα, Βαφειάδου 8, Μανιά, Καρέλα, Καραχαρίση.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ