Με διακρίσεις στο Εθνικό Κύπελλο Πίστας και δυναμική παρουσία στο Attica Race από τον ΠΟ Τρίπολης

Κυπελλούχοι Ελλάδος αναδείχθηκαν την Κυριακή 3 Απριλίου 2022, οι αθλητές του Παναθλητικού Ομίλου Τρίπολης,  Στέλιος Βαρβεράκης, Αλέξης Μάγκλαρης και Κωστής Τσετσώνης! Παράλληλα όμως δύο χάλκινα μετάλλια κέρδισε ο έφηβος του ΠΟ Τρίπολης Στέλιος Βαρβεράκης, στο σκρατς και το κέιριν.

Οι επιτυχίες ωστόσο δεν περιορίστηκαν στις παραπάνω διακρίσεις, καθώς ο Αλέξης Μάγκλαρης και Κωστής Τσετσώνης στο αγώνισμα ταχύτητας  κατέκτησαν το χρυσό και το αργυρό μετάλλιο αντίστοιχα.

Σε έναν αγώνα για γερά νεύρα, τα χρυσά παιδιά του Π.Ο.Τ. έβγαλαν εκτός όλους τους υπόλοιπους αθλητές κερδίζοντας διαδοχικά τους προκριματικούς και τους ημιτελικούς και έφτασαν στην τελική κόντρα να τρέχουν μεταξύ τους για την πρώτη και δεύτερη θέση ενώ εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Δημήτρης Οικονόμου τερματίζοντας στην 6η θέση.

Οι αθλητές του ΠΟ Τρίπολης, απέδειξαν για άλλη μια φορά την υπεροχή τους στην ποδηλασία πίστας και ετοιμάζονται με τις καλύτερες προοπτικές, για το Πανελλήνιο, με στόχο να φέρουν στην Τρίπολη για τρίτη συνεχόμενη χρονιά την μπλούζα του Πρωταθλητή Ελλάδος!

Την ίδια ώρα μια ανάσα από τα μετάλλια έφτασαν οι αθλητές του Παναθλητικού Ομίλου Τρίπολης στο διήμερο ποδηλατικό αγώνα Attica 2022, άνω των 250 συμμετεχόντων, πιστοποιώντας για άλλη μια φορά την άριστη φυσική τους κατάσταση και την ενεργή συμμετοχή του συλλόγου στα αθλητικά δρώμενα της χώρας.

Την πρώτη ημέρα στο αγώνισμα της ατομικής χρονομέτρησης, που έλαβε χώρα στον εσωτερικό χώρο του εθνικού κωπηλατοδρομείου στο Σχινιά, ο Δημήτρης Γιακουμάκης και ο Πάνος Σταθόπουλος τερμάτισαν στην 6η και 7η θέση αντίστοιχα στην κατηγορία Μάστερ Α, ο Χάρης Χαρίτος επίσης στην 6η θέση στην κατηγορία Μάστερ Β1 και ο Νάσσος Ανδριανός στη 12η θέση στην κατηγορία Μάστερ Γ1.

Τη δεύτερη μέρα στον αγώνα αντοχής στη διαδρομή Ακρόπολη-Σούνιο ο Πάνος Σταθόπουλος τερμάτισε στην 5η θέση μέσα στο πρώτο γκρούπ, με τον Χαρίτο στη 10η θέση, τον Φαλιέρο Κωνσταντίνο στη 12η θέση, τον Νάσσο στην 13η θέση και τον Γιακουμάκη στην 18η θέση καλύπτοντας μία διαδρομή 69 χλμ σε λιγότερο από δύο ώρες.

Προηγούμενο άρθροΝίκη επί του Φοίνικα, αλλά παραμένει η αγωνία για τον Παναρκαδικό