Με το «δεξί» στην πρεμιέρα των μπαράζ ο Πανθυρεατικός!

Γράφει ο Φώτης Αλεξόπουλος

Επικράτηση με 1-0 επί του ΠΑΟΚ Κουτσοποδίου
Τη σπουδαιότητα της επίτευξης ενός θετικού αποτελέσματος στην πρεμιέρα των αγώνων μπαράζ ανόδου στην Γ’ Εθνική, είχε υπογραμμίσει τις προηγούμενες ημέρες ο προπονητής του Πανθυρεατικού, Άρης Σαβούρδος και η ομάδα του το έκανε πράξη μετά το 1-0 το απόγευμα της Κυριακής στο Άστρος! Οι «Αρκάδες» έκαναν το καθήκον τους και ξεκίνησαν ιδανικά τη σειρά αγώνων μπαράζ ανόδου ξεκινώντας με το δεξί τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις, αφού η συνέχεια είναι δύσκολη περιλαμβάνοντας τρία διαδοχικά εκτός έδρας παιχνίδια με Σπάρτη, Κυπαρισσία και ΠΑΟΚ Κουτσοποδίου. Ωστόσο μετά από αυτή τη σημαντική νίκη η ομάδα της Βόρειας Κυνουρίας πηγαίνει χωρίς πίεση στα επόμενα ματς διεκδικώντας το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα!

Συνολικά η αναμέτρηση ήταν αρκετά καλή βάσει εικόνας των δύο ομάδων και ευκαιριών με αποτέλεσμα όσοι βρέθηκαν το απόγευμα της Κυριακής στο γήπεδο του Άστρους, να απολαμβάνουν πολύ όμορφο θέαμα και ένα ματς με μεγάλο ενδιαφέρον από τις δύο ομάδες. Η ομάδα της Βόρειας Κυνουρίας ωστόσο έδειξε ότι η φετινή της παρουσία στα μπαράζ δεν θα είναι ανάλογη με την περσινή αφού οι απαιτήσεις είναι μεγαλύτερες.
Αγωνιστικά στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση από νωρίς και είχαν καλές στιγμές για να σκοράρουν. Το ματς είχε ρυθμό και φάσεις με την ομάδα της Άστρους να είναι αυτή που ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο ματς. Ήταν η φάση του 34ου λεπτού όταν μετά από αντεπίθεση των «γηπεδούχων» ο Ιατρίδης εκμεταλλεύτηκε την παράλληλη μπαλιά του Αγγελόπουλου από αριστερά και με πλασέ πρόλαβε τον Κομπόση για το 1-0! Κάπως έτπσι χωρίς ιδιαίτερα φάσεις ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο Άστρος!
Στην επανάληψη ήταν λογικό ότι οι δύο ομάδες θα προσπαθούσαν να διεκδικήσουν κάποιο γκολ. Οι δύο προπονητές προσπάθησαν να κάνουν τις κινήσεις τους με βάσει την εξέλιξη του παιχνιδιού. Η ομάδα της Βόρειας Κυνουρίας χωρίς να κλειστεί ιδιαίτερα πίσω, έδωσε βαρύτητα στην ανασταλτική λειτουργία, αλλά παράλληλα προσπάθησε με αντεπιθέσεις και κάποιες βαθιές μπαλιές να απειλήσει με ένα δεύτερο γκολ.
Η ομάδα του ΠΑΟΚ Κουτσοποδίου δεν είχε παρατήσει το παιχνίδι και θα μπορούσε στο 77’ να είχε «τιμωρήσει» τους «γηπεδούχους» για τις καλές χαμένες στιγμές στο δεύτερο ημίχρονο! Ήταν η στιγμή στην οποία ο Καστρίτης βρέθηκε λίγο έξω από το ύψος της μικρής περιοχής απέναντι στον Σούρσο, αλλά το σουτ που επιχείρησε κόντραρε την τελευταία στιγμή σωτήρια για τους «γηπεδούχους», ενώ στη συνέχεια με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα του Πανθυρεατικού, οι αμυντικοί απέκρουσαν σε κόρνερ νέο σουτ από πλάγια θέση! Παρά την πίεση των «φιλοξενούμενων οι «γηπεδούχοι» αμύνθηκαν αποτελεσματικά και κράτησαν το υπερπολύτιμο προβάδισμα ως το τέλος!
ΓΗΠΕΔΟ: Άστρους.
ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.
ΘΕΑΤΕΣ: 400-500.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σπυρίδων Σταθόπουλος (Δυτικής Αττικής).
ΒΟΗΘΟΙ: Δημήτριος Πρέντζας (Δυτικής Αττικής), Γεώργιος Κρετσίμος (Δυτικής Αττικής).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Ανδρέας Ντούλης (Κορινθίας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 34’ Ιατρίδης.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 20’ Αδάμης Ι.
ΑΠΟΒΟΛΕΣ: –
ΠΑΝΘΥΡΕΑΤΙΚΟΣ (Άρης Σαβούρδος): Σούρσος, Σακελλαράκης, Μπάρλας, Σαμαρτζής, Αδάμης, Καπράνος, Ιατρίδης (58’ Χατζηγιάννης), Αδάμης Ι., Μπάρλας Κ., Δημάκος, Αγγελόπουλος (70’ Μπάρλας Β.).
ΠΑΟΚ ΚΟΥΤΣΟΠΟΔΙΟΥ (Δημήτρης Μπατάκος): Κομπόσης, Διαμαντής, Καρανάσιος (60’ Μουσταφά), Μπόμπος, Φίλης, Αντωνιάδης (73’ Μπλάτσος), Αϊβαλιώτης (60’ Μουζακιώτης), Καζάς, Καστρίτης, Κουτσοδήμος, Σαρρής.