Μεγάλη νίκη του Αρκαδικού στην Αμαλιάδα! (stats)

Το παιχνίδι ξεκίνησε εξαιρετικά για τον Αρκαδικό μας, που είχε 3/3 τρίποντα, έπαιζε υποδειγματική άμυνα και όταν ο Καββαδάς μπήκε στην «εξίσωση», πήρε διαφορά 7 πόντων, 6-13. Στο τελευταίο τετράλεπτο, η ομάδα μας «κόλλησε», υπέπεσε σε αρκετά λάθη και ο Κόροιβος που βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα, έκλεισε την πρώτη περίοδο με το υπέρ του 18-15.

Ο Βαν Όστρουμ επανέφερε σε θέση οδηγού τον Αρκαδικό μας, 20-21 στο 13′, ωστόσο το επόμενο πεντάλεπτο κύλησε άσχημα για τα παιδιά του Καστρίτη, που έμειναν χωρίς πόντο και οι Αμερικανοί των γηπεδούχων βρήκαν την ευκαιρία να ανοίξουν τη διαφορά για το 29-21. Η τελευταία λέξη, όμως, άνηκε στον Κάμερον Τζόουνς, ο οποίος με εννιά σερί πόντους έφερε την ομάδα μας σε απόσταση βολής για το 31-30 του ημιχρόνου!

Το παιχνίδι είχε αποκτήσει «άγρια» ομορφιά με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ στην αρχή της τρίτης περιόδου, αλλά τα μεγάλα τρίποντα από Βαν Όστρουμ και Καλλινικίδη έφεραν τον Αρκαδικό μας στο +6, 36-42, στο 26′. Οι παίκτες μας έπαιζαν πολύ καλή άμυνα και παρά την… πίεση των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά, κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με τρεις πόντους, 43-46.

Ο εκπληκτικός σήμερα Κάμερον Τζόουνς πέτυχε ακόμα ένα τρίποντο και οδήγησε τον Αρκαδικό μας για πρώτη φορά στο +8 (43-51). Ωστόσο, ο Ντέιβις του Κόροιβου Αμαλιάδας έπαιζε… μόνος του και φτάνοντας τους 33 πόντους, άλλαξε ξανά την κατάσταση, επαναφέροντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ, 57-56. Στα 48” πριν τη λήξη ο Καββαδάς ισοφάρισε σε 60-60, ενώ σχεδόν στην εκπνοή ο ίδιος μάζεψε το ριμπάουντ από άστοχο σουτ του Τζόουνς και με μια βολή έγραψε το 60-61, χαρίζοντας σπουδαίο διπλό στον Αρκαδικό μας και κρατώντας τον ζωντανό στο στόχο της παραμονής στην Α1.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Χάρης Μαρκόπουλος): Γουέμπστερ 2, Ντέιβις 36, Βασιλόπουλος 3, Τσάπιν 3, Χάρις 5, Άλεν 2, Πουλιανίτης, Χριστοδούλου, Χαριτόπουλος 7, Κόβατς, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 2

Αρκαδικός (Γιάννης Καστρίτης): Καραμαλέγκος, Τζόουνς Καμ. 21, Καββαδάς 11, Βαν Όστρουμ 11, Κοψαύτης, Στεφανίδης, Τζόουνς Τρ. 2, Νούτινεν 2, Καλλινικίδης 8, Εζόμο, Λι, Λίτζιον 6

arcadikosbc.gr

Ο αγώνας με τη «ματιά» του Φώτη Αλεξόπουλου

Σε τροχιά σωτηρίας ο Αρκαδικός μετά τη νίκη 60-61 στην Αμαλιάδα

Αγωνιστικής δράσης συνέχεια στην Basket League στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής και οι ομάδες του Κόροιβου Αμαλιάδας και του ΣΕΦΑ Αρκαδικού συγκρούονταν μεταξύ τους στο κρισιμότερο ίσως παιχνίδι της φετινής αγωνιστικής περιόδου. Η αναμέτρηση είχε χαρακτήρα «ο θάνατος σου η ζωή μου» και η νικήτρια ομάδα θα έκανε αποφασιστικό βήμα για παραμονή στην κατηγορία. Μεγάλος κερδισμένος αλλά όχι απόλυτα, αναδείχθηκε τελικά ο Αρκαδικός που πέρασε από την Αμαλιάδα μετά από ένα συγκλονιστικό ματς με σκορ 60-61. Η νίκη μεν του έδωσε «φιλί ζώης» και τον έθεσε σε τροχιά παραμονής στην κατηγορία, αλλά η νίκη με έναν πόντο (διαφορά με την οποία έχασε ο ΣΕΦΑ στον α’ γύρο), δεν του αποφέρει το απόλυτο πλεονέκτημα παραμονής (υστερούν πλέον οι «Αρκάδες» σε περίπτωση διπλής ισοβαθμίας με τον Κολοσσό).

Το παιχνίδι πάντως ήταν πραγματικό «θρίλερ» και ο Αρκαδικός έφτασε σε μια νίκη που τον φέρνει στην καλύτερη βαθμολογική κατάσταση εδώ και έναν ολόκληρο γύρο. Αν και η ομάδα Τρίπολης ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε στη συνέχεια αντιμετώπισε προβλήματα με αρκετά προσωπικά λάθη και άστοχες επιθέσεις που έδωσαν πρωτοπορία στο σκορ στον Κόροιβο στη Β’ περίοδο και με 29-21. Στο φινάλε ωστόσο του πρώτου μέρους ο Κάμερον Τζόουνς έβαλε ξανά στο παιχνίδι τον Αρκαδικό με 31-30.

Στην επανάληψη οι «φιλοξενούμενοι» μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πήραν την πρωτοπορία στο σκορ την οποία και διατήρησαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του β’ ημιχρόνου. Στην δ’ περίοδο ωστόσο και μετά το 43-51 του Αρκαδικού στα 06’28 πριν το φινάλε, ο Ντουέιν Ντέιβις που σημείωσε συνολικά 36 πόντους για την ομάδα του όχι μόνο έβαλε τον Κόροιβο στο ματς, αλλά του έδωσε και πρωτοπορία με δύο πόντους (60-58) στα 01’04. Στο φινάλε ο Αρκαδικός με ένα καλάθι του Καββαδά ισοφάρισε και στα 00’02’’ πριν το φινάλε με μία εύστοχη βολή σε κερδισμένο φάουλ από τον ίδιο παίκτη διαμορφώθηκε το 60-61!

Αυτοί που πανηγύρισαν στο φινάλε παρά το θρίλερ των δύο τελευταίων αγωνιστικών είναι οι άνθρωποι και οι περίπου 200 φίλαθλοι του Αρκαδικού, καθώς πλέον ο Αρκαδικός έχει σαφώς περισσότερες πιθανότητες παραμονής στην κατηγορία σε σχέση με πριν τη νίκη αυτή.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Ηλίδας.

ΘΕΑΤΕΣ: 1800-2000.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πηλοΐδης, Αναστόπουλος Π., Μπήτης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-15 (Α’), 31-30 (Β’), 43-46 (Γ’), 60-61 (Δ’).

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Χάρης Μαρκόπουλος): Γουέμπστερ 2, Ντέιβις 36(6), Βασιλόπουλος 3, Τσάπιν 3(1), Χάρις 5, Άλεν 2, Πουλιανίτης, Χριστοδούλου, Χαριτόπουλος 7(1), Κόβατς, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 2

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γιάννης Καστρίτης): Τζόουνς Καμ. 21(2), Καββαδάς 11, Βαν Όστρουμ 11(1), Στεφανίδης, Τζόουνς Τρ. 2, Νουούτινεν 2, Καλλινικίδης 8(2), Λι, Λίτζιον 6