Νίκη επί της ΑΕΚ Τρίπολης και διατήρηση πρωτιάς στην Α’ Αρκαδίας για τον Παναρκαδικό

Επιστροφή στις νίκες πραγματοποίησε ο Παναρκαδικός το απόγευμα της Κυριακής (19/11) για την 6η αγωνιστική της Α’ τοπικής κατηγορίας της ΕΠΣ Αρκαδίας, καθώς επικράτησε με σκορ 0-3 της ΑΕΚ Τρίπολης στο Δημοτικό γήπεδο Φιλικών. Η ομάδα του «τριφυλλιού» αποδίδοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο κυρίως στο α’ ημίχρονο, σκόραρε με την έναρξη του ματς, έλεγξε σε πολύ μεγάλο βαθμό στην αναμέτρηση και εξασφάλισε το «τρίποντο» πριν ολοκληρωθεί το α’ μέρος.

Τυπική διαδικασία αποτέλεσε το β’ ημίχρονο αφού το σαφές προβάδισμα και ο πεσμένος ρυθμός ευνόησαν ακόμη περισσότερο την ομάδα του «τριφυλλιού» στο να εξασφαλίσει την 5η του νίκη σε έξι αναμετρήσεις και να διατηρηθεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το 0-1 έγινε μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Μιχόπουλος μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια νίκησε με πλασέ τον Κοκκινάκο. Στο 13ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πλεμμένου ο Νάνος ήταν αυτός που ως «κυρίαρχος στον αέρα» νίκησε με κεφαλιά τον Κοκκινάκο για το 0-2. Το 0-3 διαμορφώθηκε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου, όταν σε ανατροπή του Κοκκινάκου από τον Παπαθανασίου, ο Στρέμπας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το 0-3.

Αξίζει να σημειωθεί ότι δοκάρια είχαν οι «γηπεδούχοι» στο 54ο λεπτό με τον Ζεμζάντια και στο 87ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παρασκευόπουλου, καθώς και οι «φιλοξενούμενοι» στο 85ο λεπτό με μακρινό σουτ του Τσακωνάκου.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ηλίας Κόκκορης (Αρκαδίας).
ΒΟΗΘΟΙ: Π. Κωνσταντόπουλος (Αρκαδίας), Ι. Νίκα (Αρκαδίας).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΑΓΩΝΑ: Χρήστος Καρνέζης (Αρκαδίας).
ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑΣ: Ιωάννης Πορφύρης (Αρκαδίας).
ΤΕΡΜΑΤΑ: 1’ Μιχόπουλος, 13’ Νάνος, 45’+2’ (πεν.) Στρέμπας.
ΑΣΙΣΤ: 13’ Πλεμμένος.
ΔΟΚΑΡΙΑ: 85’ Τσακωνάκος | 54’ Ζεμζάντια, 87’ Παρασκευόπουλος.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 6’ Καψής, 40’ Παρασκευόπουλος | 54’ Νάνος, 57’ Μιχόπουλος, 86’ Κοπρένκα.
ΑΠΟΒΟΛΕΣ:
ΑΕΚ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Σπανάκης): Κοκκινάκος, Παπαδόπουλος, Μπαρμπαγιάννης (46’ Τσουμπλέκας), Πουλάς, Καψής, Παπαθανασίου (46’ Χρονόπουλος), Παρασκευόπουλος, Πετρόπουλος (67’ λ.τρ. Μπαλάσης), Κούβαλης, Ζεμζάντια, Φραγκισκάκης (73’ Φατούρος).
ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ ΑΟ (Σπύρος Λαγός): Καψιμάλης, Τσακωνάκος, Δαύρος, Κοπρένκα, Νάνος, Παναγόπουλος (38’ λ.τρ. Κοσκολός), Μιχόπουλος (64’ Λυμπερόπουλος Ν.), Πλεμμένος (64’ Αφματάι), Στρέμπας (76’ Ξιφαράς), Σαραντόπουλος (76’ Παπαλάμπρος), Γιαννακούρας.

Προηγούμενο άρθροΜε μετάλλια επέστρεψαν οι Γλύμης και Παπαγιαννόπουλος από το Πανευρωπαϊκό Παγκρατίου